'Kripto-otmice' nisu domen fantastike
Rastući troškovi energije tokom proizvodnje kriptovaluta doprineli su rastućoj popularnosti zlonamernog rudarenja kriptovaluta, koje predstavlja pretnju da se neko infiltrira na uređaj korisnika i rudari u tajnosti, pri čemu žrtva zlonamernog rudarenja nije svesna da neko koristi resurse njenog uređaja.
Velika snaga koja se troši tokom "kripto-otmice" (cryptojacking) odnosno neovlašćene upotrebe nečijeg računara za kriptorudarenje, ne samo da dovede do smanjenja performansi uređaja, već ima i negativne posledice po životnu sredinu, navode u saopštenju stručnjaci iz kompanije Kasperski.
Na primer, potrošnja električne energije za proizvodnju bitkoina jednaka je godišnjoj potrošnji energije u Švedskoj.
Takođe, količina energije koja se troši u svrhe rudarenja kriptovaluta može da dostigne 1,67 GWh, što odgovara godišnjoj energiji za napajanje jednog grada ili punjenje 15.000 električnih automobila.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.