Pojavom televizije, najvavljivali su njegovu smrt
Na današnji dan, širom sveta obeležava se Svetski dan radija. Srbija je prva na Balkanu i među prvima u Evropi emitovala radio-signal, 1924. godine, tako da se ove godine obeležava sto godina emitovanja.
Nekadašnju IT TON traku koja se okreće, danas su zamenile digitalne amplitude.
U tom međuprostoru između trake i kompjutera, menjale se su se države i uređenja, ali je funkcija radija ostala ista.
"U ta prehistorijska vremena, radio je bio najbrži medij. Bukvalno je mogao da prenosi događaje onog trenutka kada se događaju i to smo svedočili kada god su bile neki kulturni događaji, ali i kada su bile katastofre, demonstracije", kaže novinar i muzički kritičar Petar Janjatović.
Dok je televizor mogao da se gleda samo kod kuće, tranzistor je mogao da se nosi svuda. Zbog toga je bio broj jedan u pedesetim, šezdesetim i sedamdesetim godinama prošlog veka.
Danas je to drugačije, ali radio i dalje ima svoje mesto u svakodnevici mnogih.
"Radio gledam kao način pravljenja sdržaja. Da li će biti u FM-u, na klasičnom radio prijemniku, ili će biti na mobilnom telefonu ili će biti na računaru, ili kroz druge formate, kao što je podkast, društvene mreže i tako dalje, to je nebitno. Bitno je biti tamo gde su slušaoci", kaže direktorka tehnike Radio Beograda Zorana Bojičić.
Dok FM prijemnici nestaju iz domova, pojavljuju se nove mogućnosti za ljubitelje radio talasa. Pa tako u digitalnom obliku, sadržaj koji emituju radio emiteri može da se sluša putem računar i telefona.
"Radio je prihvatio internet kao novu mladost i novu mogućnost, da se izrazi fotografijom i video, da bude prisutan i na drugi način i da se približi preko digitalnih platformi mladim sugrađanima i slušaocima i tako nas evo ovde. Radio je živ, aktuelan", dodaje Bojičić.
Pojavom televizije, najvavljivali su njegovu smrt. Kasnije se mislilo da će ga pregaziti interenet. Ni jedno ni drugo se nije dogodilo.
"Radio je nešto što puno ljudi automatski upali kada sedne u auto. Radio je nešto što se ujutru pali kada se sprema kafa i doručak. Ja volim da mi radi radio dok sedim za kompjuterom i radim neke razne stvari", ističe Janjatović.
Stručnjaci vide sve popularnije podkaste kao nadgradnju radija, jer oba donose intimnost u javni prostor što drugi mediji ne mogu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.