Tivat postaje baza za bespilotne taksi dronove

Usluga je u eksperimentalnoj fazi testiranja, a u upotrebi se očekuje2025. ili 2026.

13.01.2022. 21:19
  • Podeli:
urban-air-mobility-volocopter.jpg

Aerodrom Tivat bi uskoro mogao da postane poligon za testiranje usluga bespilotnog letećeg taksija - drona, odnosno koncepta Urban Air Mobility.

Ove letelice su još uvek u početnim, odnosno eksperimentalnim, fazama testiranja na aerodromima u Parizu i Milanu, a njihovo uvođenje u redovnu upotrebu očekuje se, u najboljem slučaju, 2025. ili 2026. godine.

Urban Air Mobility

Predlagač i zagovornik uključivanja tivatskog aerodoma ovaj projekat Goran Jandreoski, izvršni direktor preduzeća Aerodromi Crne Gore, kaže da je koncept Urban Air Mobility u poodmakloj fazi odobravanja od strane nemačke Agencije za civilno vazduhoplovstvo.

"U završnom stadijumu odobravanja su bespilotne letelice proizvođača 'Volocopter' i 'Lilium', za bespilotni vazdušni taksi. Ja sam ih kao korisnik probao na aero-mitingu u Singapuru 2017. i bio sam impresioniran. Sa direktorom nemačke Agencije civilnog vazduhoplovstva, koji mi je prijatelj, sam u redovnom kontaktu oko toga. Meni je bitno da u svemu tome, Aerodromi Crne Gore na vreme zauzmu svoje mesto u redu za čekanje na uvođenje ove, izvesno je, vrlo važne i perspektivne buduće usluge u vazdušnom transportu", rekao je Jandreoski za podgoričke Vijesti.

 

 

Prema njegovim rečima, veoma je važno da inspektori crnogorske Agencije za civilno vazduhoplovstvo sutra znaju kako da taj bespilotni dron taksi sertifikuju kao letelicu u Crnoj Gori.

"Urban Air Mobility je održivo rešenje, a naša ideja je da Ministarstvo kapitalnih investicija, a ne Agencija za civilno vazduhoplovstvo bude 'kolovođa' kada je postepeno uvođenje tog koncepta u Crnoj Gori u pitanju. Sutra sa bespilotnim dron taksijima neće se prevoziti samo ljudi, već se može prevoziti i teret do na primer nekog zimi zavejanog sela u crnogorskim planinama, tako da nam je neophodna šira podrška Ministarstva, potrebno je da naša i nemačka Agencija za civilno vazduhoplovstvo budu u kontaktu i razmenjuju najsvežije informacije o regulaciji i kontroli ovog vida budućeg vazdušnog saobraćaja. Veoma bi nam bilo važno da uspemo da dovedemo proizvođače ovih letelica da ih testiraju ovde u Crnoj Gori i da mi budemo deo tog sistema koji donosi višestruke benefite", rekao je Jandreoski.

Početak pregovora

Crnogorska delegacija je krajem novembra prošle godine, prilikom posete sedištu Međunarodnog saveta aerodroma (ACI) u Briselu, najavila da su Aerodromi Crne Gore, uz podršku resornog ministarstva, spremni da budu deo najnovijeg projekta koji vode ACI, Eurocontrol i ICAO – Urban mobility, a iz ACI je obećano da će u ime Aerodroma Crne Gore pregovarati sa kompanijama koje bi na ovdašnje aerodrome mogli da dovedu taksi dronove.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()