Pitali smo i samu veštačku inteligenciju da li treba da je se plašimo.
Iako su očekivanja bila da će se koeficijent inteligencije veštačke inteligencije, sa ljudskom izjednačiti 2100. godine, to se upravo dešava sada.
Profesor informacionih tehnologija Petar Kočović izmerio je IQ programu "ChatGPT" koji je na njegovom testu dobio indeks 85, dok su nedavna istraživanja koeficijenta inteligencije pokazala da Srbi imaju indeks 86.
Profesor Kočović je sproveo test kako bi utvrdio koliko je veštačka inteligencija – zaista inteligentna.
„Ja sam iskoristio najnoviji test inteligencije koji je baziran na tim Tjuringovim pravilima, koji na svako pitanje daje po dva odgovora sa da i ne i onda sam propustio kroz jedan softver na internetu, objavio sam i link, test koji ima 28 pitanja i morao sam dva puta da ga propustim, jer je dao nejasne odgovore i dobio sam rezultat od IQ 85, a drugi put 77“, objašnjava Kočović.
Pitali smo i veštačku inteligenciju, i to na srpskom jeziku, koliki je prosek koeficijenta inteligencije u Srbiji?
„Prema dostupnim statističkim podacima, prosečan IQ u Srbiji je 86. Međutim, važno je napomenuti da su ovi podaci izrazito kontroverzni i da postoji mnogo faktora koji mogu uticati na IQ kao što su na primer socio-ekonomski status, obrazovanje i mnogi drugi“, kaže ChatGP.
Pojam veštačke inteligencije je stvoren davne 1956. godine i tada je procenjeno da će se koeficijenti veštačke i ljudske izjednačiti 2100. godine. Na početku milenijuma taj rok je skraćen do 2050. godine, a Ilon Mask je nedavno saopštio da se to već dogodilo.
„Mnoge američke kompanije kao što je Microsoft potpisale su projekte sa Ministarstvom odbrane da treba da proizvedu robote ratnike koji pucaju veoma precizno i koji mogu da nanose štetu“, objašnjava Kočović.
Osim štete, veštačka inteligencija donosi i korist za ljudski rod.
„U fabrikama, livnicama, čeličanama, gde je nezdrava atmosfera zamenili su ljude robotima, neki su na komande, postoje i roboti za pakovanje u fabrikama gde proizvode garderobu odela. Eto zgodne prilike da se taj prost manuelan ljudski rad zameni za nešto što je zadatak za mašine, a da ljudi rade neke druge stvari“, ističe profesor.
Pitali smo i samu veštačku inteligenciju da li treba da je se plašimo.
„Ne treba se plašiti, ali treba biti svestan potencijalnih rizika i zloupotrebe od strane čoveka“, kaže ona.
Veštačku inteligenciju, tačnije program "ChatGPT", zamolili smo da, umesto nas, odjavi prilog.
"Hvala vam što ste bili s nama i istražili svet veštačke inteligencije kroz razgovor sa ChatGPT-ijem. Nadamo se da smo uspeli da vas inspirišemo i približimo vam prednosti koje tehnologija može da nam pruži. Hvala na gledanju i vidimo se uskoro.“
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.