UNA istražuje: Šta je E-nos i kakvu bi primenu mogao da ima?

Uz pomoć "elektronskog nosa", uređaja koji su napravili domaći naučnici, i rakije će biti sve bolje

Autor: Stefan Dević
26.12.2023. 19:31
  • Podeli:

U Srbiji se godišnje proizvede oko 50 miliona litara rakije, i svaki proizvođač tvrdi da je baš njegova najbolja. Uz pomoć "elektronskog nosa", uređaja koji su napravili domaći naučnici, i rakije će biti sve bolje. 

Pogledajte šta je E-nos i kakvu bi još primenu mogao da ima.

Elektronski nos je uređaj veličine šake. Predstavlja gasnu komoru u kojoj se nalaze senzori koji omogućavaju računaru da razazna mirise uz pomoć veštačke inteligencije.  

"Elektronski nos funkcioniše tako što u ovoj izvedbi ima više gasnih senzora, a svaki od njih osetljiv je na određene grupe gasova. Inspiracija dolazi iz životinjskog i ljudskog olfaktornog sistema, jer mi isto imamo različite receptore za različite mirise. S tim što ovde to pokušavamo da radimo sa senzorima", kaže istraživač u Institutu za veštačku inteligenciju Srbije Savo Ičagić.

Iako upotreba "Elektronskog nosa" nije novina u svetu, projekat domaćeg Instituta za Veštačku inteligenciju zainteresovao je naučnike druge naučne Institucije u zemlji, Instituta za voćarstvo u Čačku. To je dovelo do saradnje na projektu upotrebe E-nosa u praćenju i analizi alkoholne fermentacije kod proizvodnje rakije.

Kontinuirano praćenje ovog proizvodnog procesa u proizvodnji tog alkoholnog pića predstavlja problem mnogim velikim proizvođačima, te se domaći naučnici nadaju da će im ova četvrtasta ploča olakšati posao.

"Upravo sa ovim senzorima koji je Institut za veštačku inteligenciju povezao sa određenim softverom moguće je u svakom trenutku na osnovu isparivih sastojaka koji nastaju u toku alkoholne fermentacije odrediti u kojoj se fazi nalazi alkoholna fermentacija, da li se ona odvija pravilno i ukoliko se ne odvija pravilno, na koji način se može uticati na to da se ona ponovo pokrene i dovede do kraja", kaže Branko Popović iz 'Institut za voćarstvo u Čačaku.

Uz industriju pića i hrane, elektronski nos bi mogao da se koristi i u medicini, te je potencijalna primena višestruka. Jedan od glavnih benefita je ušteda vremena i novca.

"Bolje je sa te strane što se smanjuje količina ljudskog rada. Mi danas smo svedoci da je sve manje radne snage koja bi mogla to da obavlja jer su to prilično nekvalifikovani poslovi, uzimanje uzoraka, poslovi koji zahtevaju nekvalifikovanu radnu snagu da bi se uzeli uzorci iz velikog broja sudova u kojima se odigrava alkoholna fermentacija. Sve to jako dugo traje", dodaje Popović.

Projekat E-nos je tek u začetku, međutim istraživači navode da za sada daje rezultate kojima su zadovoljni. Od konačnog proizvoda ipak kažu da ih deli nekoliko godina, ali navode da je prilika za komercijalizaciju velika jer su odabrali nišu u kojoj na svetskom tržištu ne vide konkurenciju. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()