Srbija se polako sprema za uvođenje 5G mreže, najavljeno je iz Ministarstva za telekomunikacije
Srbija se polako sprema za uvođenje 5G mreže, najavljeno je iz Ministarstva za telekomunikacije. Započeta je rasprava na ovu temu, slede dodele frekvnecija a naš Dušan Ivković proveravao je šta je zapravo 5G mreža, šta nam ona donosi i da li su predrasude koje je prate opravdane?
Da li biste mogli da zamislite život bez telefona? On odavno ne predstavlja samo zabavu i luksuz već potrebu savremenog čoveka. Kada dođe 5G mreža, stručnjaci tvrde da će telefoni raditi znatno brže, ali ne samo oni, da će se otvoriti neki sasvim novi i, do sada nezamislivi horizonti.
"5G je prvi sistem, a biće ih još, i 6G i 7G i tako dalje, koji će suštinski omogućiti neke servise koje smo gledali samo u naučno fantastičnim filmovima. Recimo, vozila bez vozača, čak i bez volana, upravljanje vašim zdravljem u smislu čitavog niza senzora koji će kontrolisati trenutne i nagle promene sa idejom da se spreče neželjeni događaji", kaže za UNU prof. dr. Aleksandar Nešković, šef katedre za telekomunikacije ETF-a.
I ovo sve zaista zvuči potpuno apstraktno međutim, prema rečima profesora, tu je, iza ugla.
"Operatori su prethodnih godina radili na pripremi infrastrukture. Dakle jednim delom, ta infrastruktura ima elemenata da može, vrlo brzo, u roku od nekoliko meseci, praktično da započne servis pružanja 5G", kaže Nešković.
Međutim servis pružanja 5G mreže bitno se razlikuje od korišćenja svih benefita koje ona pruža, za to će ipak biti potrebno neko vreme.
"Ono što je karakteristično kod 5G, da bismo mogli da opslužimo kvalitetno kritične servise, trebaće nam dosta gusta mreža. Dakle to će biti bazne stanice sa manjom snagom, ali će trebati da ih bude više, i ono što je nekakva vizija u ovom trenutku, to je da ono što smo gradili prethodnih 25 godina treba da izgradimo još toliko u naredne 2-3-4 godine, jer na taj način dobijamo podlogu da onda možemo fino da upravljamo vozilima, sistemima koji se tiču zdravlja, eventualno dronovima i čitavim nizom novih servisa koji su nam trenutno samo u mašti", pojašnjava Nešković.
I dok čekamo 5G mrežu u punom sjaju, mnogi u našoj zemlji imaju razne predrasude. Ljudi su se plašili baznih stanica i njihovog zračenja do te mere, da su se čak i javno bunili protiv njene upotrebe.
"Suštinski možemo sa sigurnošću da kažemo da naši telefoni nisu opasni kao što voli narod da priča, kao što kruže glasine, te glasine potiču prvenstveno iz nekog neznanja i po mom ličnom iskustvu, najveći problem je u reči zračenje", dodaje.
Sa rečima profesora slaže se i Svetska zdravstvena organizacija, tako da budite bez brige, antene neće uticati na vaše zdravlje. Odgovore oko uvođenja 5G mreže u Srbiji probali smo da dobijemo i iz nadležnog ministarstva za telekomunikacije međutim do emitovanja ovog priloga, od njih nismo dobili nikakav odgovor. Da li će on stići, videćemo, ono što je sigurno, 5G mreža nam kuca pred vratima.
"Ja se bavim ovom oblašću pa se ponekad zapitam da li je ovo san ili istina, međutim, to je sve više istina", zaključuje Nešković.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.