Uspeh savremene tehnologije: Objavljeni prvi digitalni snimci cele olupine Titanika

Ovo je jedan od prvih velikih koraka ka istraživanju zasnovanom na dokazima, a ne na spekulacijama o tome šta se desilo Titaniku, ističe Parks Stivenson koji godinama izučava najpoznatiji svetski brodolom

17.05.2023. 15:30
  • Podeli:
Titanik_olupina Titanika_prvi digitalni snimci_Foto Twitter_@BBCMorelle Atlantic production_Magellan-6464d66bbaa57.webp Foto: Twitter / @BBCMorelle / Atlantic production / Magellan

Prvi digitalni snimci čitave olupine Titanika, koja se nalazi na dubini od 3.800 metara na dnu Atlantika, nastali dubinskim mapiranjem mora uravo su objavljeni.

Nove fotografije predstavljaju jedinstven 3D prikaz čitavog broda, čime je omogućeno da se olupina vidi kao da oko nje nema vode, piše BBC.

Snimke je u leto 2022. godine napravila kompanija za dubinsko mapiranje mora Magellan Ltd, u saradnji sa kompanijom Atlantic production, koja je napravila dokumentarac o ovom projektu.

Podmornice, kojima je daljinski upravljao tim na specijalnom brodu, bile su više od 200 sati na dnu okeana pregledavajući dužinu i širinu olupine. Napravile su više od 700.000 fotografija iz svakog ugla, stvarajući tačnu 3D rekonstrukciju.

Parks Stivenson, koji godinama izučava Titanik, rekao je da je bio oduševljen kada je prvi put video snimke za koje kaže da omogućavaju da se vidi olupina kao nikada do sada.

"Snimci pokazuju pravo stanje olupine", naveo je on i dodao da bi proučavanje snimaka moglo da pruži novi uvid u ono što se dogodilo Titaniku te kobne noći 1912. godine.

"Zaista ne razumemo kakav je to bio sudar sa santom leda. Ne znamo čak ni da li ga je udarila uz desnu stranu, kao što je prikazano u svim filmovima", rekao je Stivenson.

Dodao je da je ovo "jedan od prvih velikih koraka" ka istraživanju koje će biti bazirano na dokazima, a ne na spekulacijama o tome šta se dogodilo Titaniku.

"I dalje postoje pitanja, osnovna pitanja o brodu na koja su potrebni odgovori", istakao je Stivenson.

Prekookeanski brod Titanik potonuo je 15. aprila 1912. godine, kada je prilikom brodoloma stradalo više od 1.500 ljudi.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()