Sve zemlje u vodećoj grupi zemalja imaju GCI indeks (Global Cybersecurity Index) između 95 i 100, od ukupno 100 mogućih bodova
Međunarodna telekomunikaciona unija (ITU), specijalizovana agencija Ujedinjenih nacija, svrstala je Srbiju među najuspešnije države u kontekstu globalnog indeksa informacione bezbednosti, saopštilo je danas Ministarstvo informisanja i telekomunikacija. Kako se precizira, taj podatak naveden je u publikaciji u izdanju ITU pod naslovom "Globalni indeks sajber bezbednosti".
Srbija se prema tom rangiranju našla u prvoj od pet grupa država koja obuhvata zemlje sa najvišim nivoom razvoja u oblasti sajber bezbednosti. Izveštaj Međunarodne telekomunikacione unije obuhvata 193 zemlje sveta, a Srbija je zabeležila impresivan napredak i zauzela mesto u vodećoj grupi zemalja koje su ocenjene kao uzori u toj oblasti, zajedno sa SAD, Ujedinjenim Kraljevstvom, Japanom, Estonijom, Francuskom, Nemačkom.
Sve zemlje u vodećoj grupi zemalja imaju GCI indeks (Global Cybersecurity Index) između 95 i 100, od ukupno 100 mogućih bodova.
Srbija ima 96,82 boda i na prvom je mestu u regionu Jugoistočne Evrope, ispred Hrvatske, Mađarske i Rumunije (svrstane u drugu grupu zemalja koje imaju 85-95 bodova), Severne Makedonije i Crne Gore (svrstane u treću grupu zemalja koje imaju 55-85 bodova) i Bosne i Hercegovine (svrstana u četvrtu grupu zemalja koje imaju 20-55 bodova).
U poređenju sa velikim svetskim silama, Srbija je uspela da premaši rezultate Izraela, Kanade i Rusije, koje su ranije bile na višim pozicijama GCI indeksa.
Međunarodna telekomunikaciona unija vrednovala je pet ključnih komponenti razvoja i to pravni okvir, tehničke mere, organizacione mere, jačanje kapaciteta i međunarodnu saradnju.
Srbija je prepoznata kao jedna od vodećih zemalja u svim tim aspektima, čime je potvrđen značajan doprinos Srbije u osiguravanju visokog nivoa informacione bezbednosti, ističe se u saopštenju.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija navodi da će još intenzivnije nastaviti realizaciju brojnih aktivnosti, posvećeno radeći na održavanju i daljem jačanju bezbednosti u digitalnom prostoru.
Detaljniji izveštaj ITU dostupan je na internet prezentaciji Međunarodne telekomunikacije unije, na linku: https://www.itu.int/dms_pub/itu-d/opb/hdb/d-hdb-gci.01-2024-pdf-e.pdf.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.