Zatvorena petlja dezinformacija: Veštačka inteligencija sve više halucinira

Sistemi nisu savršeni i da ih je potrebno stalno usavršavati, kažu iz kompanije

30.06.2024. 23:15
  • Podeli:
veštačka inteligencija, AI, ulaganje, ekonomija, tehnologija, strelice - profimedia-65f04b19f22c3.webp Foto: Profimedia

Novi izveštaj Forbsa otkriva da Perplexity, neobična AI alatka za pretragu, zaglavljena u plagijatima i tajnim optužbama sa veba, citira neželjenu poštu lošeg kvaliteta koju generiše veštačka inteligencija sa nejasnih blogova i loše obaveštenih izvora. Forbsov izveštaj je u velikoj meri zasnovan na dubokom istraživanju Perplexity-ja, koje je sproveo GPTZero, startup specijalizovan za otkrivanje sadržaja generisanog veštačkom inteligencijom. 

U blogu objavljenom ranije ovog meseca, izvršni direktor GPTZero Edvard Tian je primetio da je "povećan broj izvora povezanih sa Perplexity koji je i sam generisan od strane AI". Kada je potom ispitano kako Perplexity dobija te informacije, otkriveno je da, u nekim slučajevima, Perplexity čak isporučuje zastarele i netačne informacije iz AI-generisanih izvora.

Drugim rečima, to je zatvorena petlja dezinformacija upravljana veštačkom inteligencijom, u kojoj greške i izmišljotine veštačke inteligencije pronalaze put do odgovora Perplexity AI-ja. A za startap koji tvrdi da "donosi revoluciju u način na koji otkrivate informacije" nudeći "precizno znanje" kroz "ažurne" informacije iz "pouzdanih izvora", ovo predstavlja lošu sliku.

"Perplexity je dobar onoliko koliko su dobri njegovi izvori", rekao je Tian za Forbs. "Ako su izvori AI halucinacije, onda je i rezultat".

Ukoliko ste oprezni sa alatima za AI detekciju, to je potpuno fer. Ali izvori koje nidi Perplexity i slične platforme, koje su Tian i Forbs naveli kao loše informacije zasnovane na veštačkoj inteligenciji, imaju znakove degeneracije veštačke inteligencije.

Iz Perplexity-ja kažu da je kompanija za pretragu AI-ja razvila svoje "sopstvene interne algoritme za otkrivanje da li je sadržaj generisan veštačkom inteligencijom", ali da "ovi sistemi nisu savršeni i da ih je potrebno stalno usavršavati, posebno zato što su AI generisani sadržaj postaje sofisticiraniji".

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()