Reč je o sudnici koja je napravljena 2009. godine
Suđenje Urošu Blažiću, optuženom za masovno ubistvo u Duboni i Malom Orašju, premešta se iz Višeg suda u Smederevu u sudnicu u Okružnom zatvoru u Beogradu jer je sam proces označen kao visokorizičan. Reč je o sudnici u Bačvanskoj ulici koja je napravljena upravo zbog ovakvih postupaka, ona ima tri ulaza, 20 mesta za advokata i okrivljene.
Pripremno ročište u postupku protiv Uroša Blažića obeležili su incidenti i buran susret optuženog za ubistvo i roditelja i drugih članova porodice žrtava koji su u ovom postupku oštećeni. Blažić i njegov otac su dovedeni iz pritvorske jedinice u smederevski Viši sud sa pancirom na grudima, lisicama na rukama i nogama. U trenutku kada su ga policajci i stražari uvodili u sudnicu, u koju su prethodno uvedeni oštećeni, roditelji žrtava su fizički i verbalno nasrnuli na njega. Došlo je do hoškanja i guranja klupa, zbog čega su odmah izveli Blažiće.
Za to vreme, pošto su vrata sudnice bila zatvorena za medije, veliki broj novinarskih ekipa je stajao u hodniku zgrade i iščekivalo informacije. U trenutku kada su Blažići izvedeni iz sudnice roditelji su pokušali da krenu za njim, ali su ih vratima zadržali u prostoriji. Roditelji žrtava iz masakra koji se dogodio 4. maja u selima Dubona i Malo Orašje besni su zbog postupka koji se vodi, prvenstveno zbog toga što će Blažiću, ukoliko bude osuđen, biti izrečena maksimalna kazna od 20 godina jer je u trenutku izvršenja krivičnog dela imao manje od 21 godinu starosti.
Zbog svih tih okolnosti, doneta je odluka da postupak protiv Blažića bude preseljen u sudnicu Okružnog zatvora u Beogradu. Reč je o sudnici koja je napravljena 2009. godine, a svečano je otvorila tadašnja ministarka pravde Snežana Malović, a upravo zbog postupaka koji sa sobom nose veliki rizik. Tadašnja ministarka kazala je da je suđenja projektovana po ugledu na italijanska iskustva u borbi protiv mafije.
Sudnica ima tri ulaza i rađena je po uzoru na sudnice Posebnog odeljenja Okružnog suda u Beogradu (Specijalni sud), koje su opremljene modernom tehničkom opremom za audio i video snimanje glavnog pretresa, objavio je prilikom otvaranja RTS. Pored toga, u sudnici se nalaze i 20 mesta za advokate i veći broj okrivljenih, a kapacitet sale za posetioce suđenja je 40 mesta.
„U ovoj sudnici održavaće se pretresi u predmetima većeg rizika protiv lica koja odgovaraju za dela organizovanog kriminala, ratih zločina i za najteža krivična dela“, saopšteno je prilikom otvaranja iz Ministarstva pravde, prenosi Nova.
Sudnica se inače nalazi na prizemlju zatvorske zgrade, na površini od oko 150 kvadratnih metara, a nekada je na ovom mestu bila prostorija za sportsku rekreaciju. Svi zainteresovani učesnici u postupku pre ulaska u sudnicu moraće da prođe kontrolu koja se prolazi prilikom ulaska u zatvor – vrata sa metal detektorom, torbe će se odlagati na posebnu traku to jest rendgen.
Jedan od razloga za otvaranje ovakve sudnice jeste i namera da se spreči svaki pokušaj bekstva prilikom transporta okrivljenog. Čak i da neko organizuje prepad na zgradu zatvora, evakuacija optuženika do njihovih ćelija bila bi brža i odvijala bi se kroz dobro čuvane hodnike zatvora.
Podsetimo, dan nakon stravičnog masakra u školi „Vladislav Ribnikar“, Uroš Blažić uzeo je automatsku pušku, pištolj, municiju i bombe i krenuo u krvavi pohod po selima Malo Orašje, Dubona i Šepšin, u okolini Mladenovca. On je ubio devet osoba, a ranio više od 13 ljudi. Psihijatrijsko veštačenje pokazalo je da je Uroš Blažić bio potpuno uračunljiv u momentu izvšrenja zločina.
U krvavom piru Blažića ubijeni su Nikola Milić (14), Aleksandar Milovanović (17), Marko Mitrović (17), Kristina (18) i Milan Panić (22), Lazar Milovanović (19), Nemanja Stevanović (21), Dalibor Todorović (24) i Petar Mitrović (25), dok je više njih teško ranjeno.
Blažić se na teret stavlja teško ubistvo, nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, otmica i neovlašćeno korišćenje tuđeg vozila.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.