Radnici su prema navodima bugarskih medija pali sa visine od 10 metara
Dvojica državljana Srbije povređena su juče u fabrici Teklas u bugarskom gradu Vraci prilikom demontaže opreme.
Muškarci su prevezeni u bolnicu u Sofiji nakon što su bili zarobljeni metalnim policama. Jedan ima frakturu kičme i prelome kostiju lica.
Podvrgnut je hitnoj operaciji, nalazi se na intenzivnoj nezi i lekari se bore za njegov život.
"Dva radnika su povređena. Jedan se zove Aleksandar, drugi Darko. Aleksandar je u gorem stanju, sinoć je prevezen, primljen u bolnicu Sveta Ana u Sofiji, u teškom stanju, u komi", rekao je načelnik Uprave inspekcije rada u Vraci Rumen Mladenov.
Druga žrtva je u boljem stanju, ali ima više preloma. On je kolima Hitne pomoći prevezen u Pirogov. Radnici su prema navodima bugarskih medija pali sa visine od 10 metara, prenosi Telegraf.rs.
Prema rečima Mladenova angažovani radnici nisu bili upućeni, nisu obučeni za rad na visini, nisu dobili zaštitnu odeću i ličnu zaštitnu opremu.
"Kada radite na visini, radite sa šlemovima i kaiševima, sa sigurnosnim užadima. Ništa od toga nije deljeno i nije bilo dostupno na licu mesta", objasnio je Mladenov.
Radnici su koristili iznajmljenu dizalicu, a tek treba da se utvrdi da li je u dobrom stanju, bezbedna, da li ima potrebne mehanizme za zaustavljanje i oslonce za sprečavanje naginjanja.
Prema rečima Mladenova, verovatno je da su prilikom demontaže regala od preko 10 metara radnici posrnuli i pali na toranj, težište je pomereno i on se prevrnuo. Kolege povređenih objasnile su da su njih dvojica bili u korpi dizalice i pali sa velike visine.
Mladenov je saopštio da je tokom dosadašnjeg uviđaja utvrđen niz prekršaja. Fabrika je za demontažu angažovala spoljnu firmu - "Velizara 2019" d.o.o, sa sedištem u Haskovu. Kompanija je za tu delatnost angažovala šest radnika iz grada Vranja u Srbiji. Sa njima nije zaključen ugovor o radu, a ostaje da se utvrdi da li imaju dozvole za rad u Bugarskoj.
Ukoliko se utvrdi da muškarci nisu imali radnu dozvolu u Bugarskoj, biće izdate sankcije Zavoda za zapošljavanje. Predviđene su sankcije za kršenje bezbednosnih zahteva pri radu sa mašinama i opremom, uključujući opremu za dizanje, kao i za neobezbeđivanje lične zaštitne opreme, što je moglo da dovede do manje štete za radnike. Kazne za rad bez ugovora o radu kreću se od 1.500 do 15.000 leva, a za kršenje pravila bezbednosti i do 20.000 leva.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.