Sve više povređene dece zbog petardi: UNA pita stručnjake - kako dospevaju u dečje ruke i koje su posledice

Iako je prodaja pirotehnike zabranjena mlađima od osamnaest godina, petarde često dospevaju u ruke dece

Autor: Marija Milićević
04.01.2025. 21:00
  • Podeli:

Petarde, vatrometi i prskalice su nezaobilazni deo praznične euforije, pa tako na ulicama ovih dana često možemo čuti kako odjekuju eksplozije. Za vreme prazničnih dana, povećana je i prodaja pirotehničkih sredstava, ali nažalost i broj povređene dece. 

Broj dece koja su primljena u bolnicu  zbog teških povreda na odeljenje plastične hirurgije i ortopedije na Institutu za majku i dete  u porastu je u odnosu na prethodne godine. Od deset pacijenata koja su pregledana u Hitnoj hirurškoj ambulanti, petoro je hospitalizovano, a od toga četvoro operisano.

"To su dečaci od uzrasta od 11 do 13 godina. Kad je reč o povredama, to su povrede šake, do dela prsta, celog prsta ili čak je došlo do amputacije više prstiju kod dva dečaka. A kod dva dečaka došlo je i do povrede oka, od kojih je jedno operisano na Očnoj klinici, a kod drugog je reč o lakšim povredama koje nisu zahtevale operativno lečenje", kaže za UNU dr Nemanja Ranković, dečiji plastični hirurg.

Iako je prodaja pirotehnike zabranjena mlađima od osamnaest godina, petarde često dospevaju u ruke dece. Prodavci kažu da maloletnim licima koja dođu u pratnji roditelja, uvek objasne na koji način se ta sredstva koriste.

"Pored uputsva na svakom proizvodu, jer imaju različiti proizvodi petarde, rakete, boksovi imaju uputstvo kako se koriste, takođe i usmeno dok neko kupuje mi ga pitamo da li i kako koristi tu pirotehniku. U principu samo da napomenem ni jedan pirotehnički predmet se ne drži u ruci", kaže za UNU Dragan Šuvejić, prodavac pirotehnike.

Doktor Ranković smatra da ne postoji bezbedan način na koji se pirotehnička sredstva mogu koristiti jer posledice mogu biti katastrofalne.

"Kad je reč o petardama ko nabavi deci to su uglavnom roditelji. Znači oni nam sami kažu da su kupili detetu i da jednostavno ne znaju kako je došlo do povrede. Neka deca probaju da slažu i kažu da su petardu našla na ulici. U najvećem broju slučajeva deca kažu da su bacila petardu, znači to priznaju. Kažu da petarda nije eksplodirala, da su ponovo uzeli petardu da je zapale i da je tad ekplodirala", dodaje dr Ranković.

Iako deluje da je masovna upotreba petardi i pirotehnike, brojni građani su tome protive.

Protiv toga su definitivno i na Institutu za majku i dete. Kako poručuju deci uopšte ne treba dozvoliti da dođu u kontakt sa pirotehničkim sredstvima, jer treba da budu svesna svih opasnosti koja ona mogu doneti.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()