Ubistvo mlade devojke u Aleksandrovcu je 16 femicid 2024. godine u Srbiji.
U samo dva dana zabeležena su tri slučaja porodičnog nasilja. U Aleksandrovcu je uhapšen D.I. star 23 godine, zbog osnova sumnje da je počinio krivično delo, da je svoju 23-godišnju devojku pretukao do smrti.
U Nišu je D.M. star 36 godina takođe uhapšen zbog nasilja u porodici. Juče je muškarac u Begradu ranio suprugu i sina vatrenim oružjem. Da je svet, ne samo Srbija u "epidemiji nasilja" stručnjaci upozoravaju godinama.
Mi smo proveravali sa organizacijama za zaštitu žena kako smanjiti stopu femicida.
"Pomahnitali napadač i na ćerku", "Uhapšen mladić u Aleksandrovcu koji je na smrt pretukao devojku", "Uhapšen osumnjičeni da je prebio partnerku i izazvao saobraćajnu nezgodu". Ovo su naslovi iz novina samo u poslednja dva dana.
Ubistvo mlade devojke u Aleksandrovcu je 16 femicid 2024. godine u Srbiji.
„U ova dva slučaja očigledno se radi o visoko rizičnim učiniocima. Ovaj od danas koji je ranije bio u zatvoru, teškog očigledno krivičnog dela, čak se piše da je imao neki pokušaj ubistva, ne znam prema kome i jučerašnji slučaj gde imate izaraženu sumnju određenog mentalnog oboljenja. Znači to nisu slučajevi koji može da reši Zakon o sprečavanju nasilja u smislu samo izricanje hitnih mera. Tu je zakon o sprečavanju nasilja bitan zbog ovog dela kako postupaju grupe za koordinaciju i saradnju, ali i koje su mere dalje se preduzimaju“, rekla je za UNU Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra.
Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je počeo da se primenjuje 1. juna 2017. godine. Ovim zakonom uvedene su brojne i značajne novine koje se odnose na krivično delo nasilje u porodici, ali i za postupanje sa žrtvom nasilja.
„Znači mi više nemamo preko 30 i 40 ubijenih žena u godini, brojka se ipak svela ispod 30, mada opet zabrinjava pre par godina imali smo 24, a sada se taj broj ponovo povećava na 27 i 28 i videćemo kako će se završiti ova godina i zato mi ispitujemo šta su to neke druge stvari“, kaže Macanović.
Uprkos zakonu i mehanizmima, žrtve porodičnog nasilja su u nezavidnom položaju i dok trpe nasilnika i kada odluče da ih ostave. O tome najbolje svedoče oni koji su sa žrtvama u svakodnevnom kontaktu.
„Društvo je često osuđuje i ne može da nađe ni stan, ni posao, kao što vidite ona biva i odbačena i tog momenta mi moramo stvarno da reagujemo i u svakom segmentu da joj pomognemo. Da vidimo na primer pedagozi u školi, profesori, treneri... kog-god treba da bude uključen i upućen šta se dešava“, ističe za UNU Hajrija Ramadani iz Udruženja žrtava nasilja HAJR.
Kako objašnjava, veoma je teško da devojka, odnosno žena u početku prepozna nasilnika. Jedan od prvih signala pre nego što se dogodi nasilje, a to je zajedničko svim nasilnicima, jeste da oni žrtvu izoluju od okoline.
„Ako on govori ‘Ne moraš da radiš‘, ‘Ne trebaju ti roditelji‘, ‘Ne treba ti drugarica‘, ‘Ne treba ti koleginica i komšinica‘. Tako on već počinje da vas sklanja i zadržava za sebe“, jasno naglašava Ramadani.
Za 10 godina u Srbiji je ubijeno više od 400 žena, dok je oko 500 dece zbog takvog zločina postalo siročići. Naše sagovornice su navele i primere dobre prakse u drugim zemljama, u kojima nasilnici već posle prvog zločina bivaju sankcionisani i odvedeni na lečenje. U nekim zemljama se sprovodi i policijski nadzor nad nasilnicima. Sve to - kako bi se zaštitile naše majke, sestre, ćerke i bake.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.