Zbog TikTok izazova stradaju oči, uši i šake: Bacanje petardi postalo kobna igra za decu

Tinejdžer (14) iz Beograda koji je zadobio teške povrede od petardi samo je poslednji u nizu nesrećnih slučajeva

22.12.2024. 15:07
  • Podeli:
petarde petarda profimedia-67681cc891881.webp Foto: Profimedia

Dečaku kome je petarda najverovatnije eksplodirala u ruci poslednji je u nizu slučajeva stradanja zbog opasne igre. Deca dobijaju opekotine i deformitete lica jer petarde stavljaju u usta, ostaju bez prstiju i šake

Tinejdžer (14) koji je u petak uveče zadobio teške telesne povrede od petarde, koja mu je najverovatnije eksplodirala u ruci, poslednji je u nizu slučajeva stradanja od neadekvatne upotrebe pirotehničkih sredstava.

Deca u Srbiji se zbog Tiktok izazova poslednjih dana takmiče ko će duže držati petardu u ruci, pa čak i ustima, zbog čega kod lekara dolaze sa deformitetima lica i opekotinama, a ostaju i bez prstiju i šake.

Umalo to da se desi i ovom povređenom dečaku, koji je u petak uveče prevezen u Tiršovu, gde mu je odmah urađena rekonstrukcija kažiprsta i palca jedne šake. Kako saznajemo, pored toga, umalo nije ostao bez oka jer je zadobio povredu očne jagodice.

Petarda u ustima

Uoči novogodišnjih i božićnih praznika mnoga deca i tinejdžeri na ulicama kupuju petarde, koje bacaju prolaznicima u noge, vršnjacima ih stavljaju u kapuljače, što izaziva strah kod ljudi. Prošle nedelje je u blizini škole u Obrenovcu povređen jedanaestogodišnji dečak kada je na njega drug bacio petardu.

Pedijatar dr Saša Milićević kaže za Kurir da je u praksi već imao pacijenta dečaka koji je na ekskurziji u ustima držao petardu, i zbog čega je zadobio opekotinu gornje usne.

"Sa dolaskom praznika očekujemo da će biti sigurno još ovakvih slučajeva. Deca nam svake godine dolaze sa opekotinama, najčešće na koži ruke, a nova Tiktok moda donosi i izazove, gde petarde stavljaju u usta, drže ih što duže, a onda zbog toga dobiju i opekotine lica. Imali smo slučajeve gde su deca dobila deformitet usne jer je eksplozija nastala ranije. Retko bude slučajeva takozvane traumatske amputacije, tj. potpunog otkinuća prsta, ali i to se dešava", naglašava dr Milićević.

Ističe i da deca danas petarde ne samo da bacaju ljudima u noge, već im stavljaju i u kapuljače.

Oštećenje sluha

Tada može doći do oštećenja sluha, najčešće privremeno, retka su trajna. Kod petardi može doći i do štećenja očiju ako pukne blizu ili da dođe do konjunktivitisa zbog dima. Osobe koje imaju osetljive disajne puteve mogu da reaguju na miris petardi i da teško dišu. Petarde mogu ostaviti psihički efekat na decu i bebe, jer kada dođe do pucnja, može doći do psihološkog stresa kako kod ljudi, tako kod životinja.

Posledice od petardi

  • Opekotine ruke i lica
  • Delimične ili potpune amputacije jednog ili više prstiju na rukama
  • Povrede i opekotine očiju
  • Problemi sa sluhom

 


Rade Milošević, pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu od požara i eksplozija u Sektoru za vanredne situacije, apeluje na roditelje da pirotehnička sredstva koriste u skladu sa propisanom deklaracijom.

Saveti šta raditi ako dođe do povrede

  • Povređeno mesto što pre ohladiti
  • Manju opekotinu staviti pod mlaz hladne vode ili preko nje staviti mokru hladnu krpu, ali nikako led
  • Kod većih opekotina obavezno potražiti medicinsku pomoć
  • Kod dubokih posekotina ili otkidanja prstiju i drugih delova ekstremiteta - što pre zaustaviti krvarenje, ranu prekriti sterilnom gazom i podići povređeni deo tela dok se ne pruži adekvatna medicinska pomoć
  • Kod povrede oka od petardi, ne postoji adekvatna pomoć, već treba što hitnije potražiti medicinsku pomoć


* Gradski zavod za javno zdravlje Beograd

"Apelujemo pre svega na roditelje i staraoce te dece, jer deca sama ne mogu da kupe pirotehnička sredstva u prodavnicama, da kad roditelji kupe, i koriste to pirotehničko sredstvo u skladu sa propisanom deklaracijom, da nikako ne dozvoljavaju maloletnim korisnicima, odnosno svojoj deci", kazao je Milošević za RTS.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()