Dan primirja u Prvom svetskom ratu: Nema primera da se mala zemlja izdigla iz pepela kao Srbija

Procenjuje se da je stradalo više od 1,24 miliona naših sunarodnika, odnosno 28 procenata populacije iz 1914. godine

11.11.2023. 08:18
  • Podeli:
dan primirja u I svetskom ratu, kalemegdan - 10 nov 2023 - Tanjug Ministarstvo odbrane i Vojske Srbije (3)-654f2a5ae191e.webp Foto: Tanjug/Ministarstvo odbrane i Vojske Srbije

Istoričar Predrag Marković izjavio je da skoro da nema primera da je neka mala zemlja doživela takav udarac i da se tako izdigla iz pepela kao mala Srbija od 1914. do 1918. godine. 

Marković je za Tanjug, povodom Dana primirja, koji se danas obeležava u znak sećanja na 11. novembar 1918., kada su sile Antante sa Nemačkom potpisale primirje i time okončale Prvi svetski rat, istakao de je u tom ratu jedan mali narod, kao srpski, odigrao tako veliku ulogu u svetskoj istoriji.

Bila je to, kako Marković naglašava, neverovatna pobeda srpskog naroda.

"Izgubili smo i povratili državu u tom ratu, uspeli smo da sačuvamo državnost u danima kada je zemlja bila okupirana, da svojim junačkim pobedama budemo ravnopravna savezica i da novo vreme dočekamo sa tri puta većom državom nego pre rata", kazao je Marković.

Dodao je da Srbija, u znak sećanja na žrtvu i ulogu srpskog naroda, ima dva praznika vezana za Prvi svetski rat.

"Prvi je Dan zastave i narodnog jedinstva - 15. septembar, a drugi Dan primirja, koji nas posebno vezuje za velike zapadne saveznike", naveo je on i dodao da se Dan primirja slavi u većini zemalja koje su bile saveznici u Velikom ratu. 

Povodom praznika koji obeležavaju i Kanađani, Australijanci, Britanci i ostale zemlje Komonvelta, Marković je podsetio da se u nekim zemljama taj praznik zove Dan veterana i da se organizuju parade u kojima učestvuju veterani svih ratova.

Podsetio je da su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić u Parizu prisustvovali Mirovnom forumu, koji se povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu održava 10. i 11. novembra. 

"To je praznik koji nas vezuje sa zapadnim zemljama, a ove godine deo državnog vrha je u Parizu. Ostaje da se nadamo da će nas Francuska voleti kao što nas je volela kada smo zajedno pobedili u Prvom svetskom ratu", naveo je Marković.

Ukazao je da je značaj potpisivanja sporazuma o primirju očigledan.

"Naravno, ratovi imaju svoje nastavke i Hitler je, kada je 1940. ponizio Francusku, insistirao da se preda u istom tom vagonu (u Kompijenu), u kojem je Nemačka 22 godine ranije potpisala svoju kapitulaciju", naveo je Marković i naglasio da je simbolika tog potpisivanja bila očigledno velika i dugoročna. 

Posledice Prvog svetskog rata, uzimajući u obzir veličinu zemlje i brojnost populacije, bile su najtragičnije po Srbiju, a procenjuje se da je stradalo više od 1,24 miliona ljudi, odnosno 28 procenata populacije iz 1914. godine. 

Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je u francuskom gradu Kompjenu potpisano primirje, čime je okončan Prvi svetski rat.

Primirjem potpisanim pre 105 godina, u Francuskoj, obustavljene su borbe u Prvom svetskom ratu između zemalja Antante i Nemačke, a Danom primirja u svetu se obeležava i završetak najrazornijeg rata koji je istorija do tada zabeležila.

Nemačkom pristanku na primirje, čime je rat okončan, prethodile su kapitulacije nemačkih saveznika - Bugarske, Turske, Austrougarske.

Primirje je zatim obnavljano do konačnog zaključenja mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()