Koliko je ovaj trend opasan i pokazuje neempatičnost mlađih generacija?
Pojavila se vest o još jednom neobičnom i bizarnom ponašanju mladih na društvenim mrežama. Naime, na najpopularnijoj društvenoj mreži za decu Tik Tok, pojavili su se filteri sa likovima ubijene dece u školi "Ribnikar".
Koliko je važno da roditelji proveravaju šta njihova deca rade na mrežama i koliko na mrežama ima i edukativnog sadržaja?
O svemu tome u emisiji „Popodne“ razgovarali smo sa Ninom Gavrilović, novinarkom i autorkom instagram i TikTok kanala Ninine avanture i Katarinom Jonev, ekspertkinjom za bezbednost dece na internetu.
“Ovo nije prvi put da se u digitalnom prostoru zloupotrebljava masakr koji se odigrao u našem gradu 3. maja. Ovaj filter je jedan od onih koji su nastajali nakon nekoliko meseci, ali nas svakako treba da pogađa, jer neko ponovo zloupotrebljava našu decu koja su život izgubila tog kobnog dana. Vidim da su korisnici uglavnom deca iz Jugoistočne Azije. Oni se snimaju i prave kratke klipove i nakon toga izlaze fotografije i klipovi dece koja su ubijena, u crno - belom formatu. Ispod postoji veliki broj komentara koji služe kao navijanje ‘Hajde ponovo napravi, samo sa drugim detetom‘. Stranci znaju imena naše ubijene dece, što je zaista katastrofa“, kaže Jonev i dodaje:
„Ova tragedija je uzela neviđene razmere u digitalnom prostoru, što se tiče zloupotreba, pa bih ja iskoristila priliku da podsetim da je samo nekoliko dana nakon ubistva napravljen TikTok profil, koji je u roku od nekoliko dana zapratilo 45 000 dece iz Srbije i regiona, da su na Fejsbuku osvanule grupe na kojima su deca iz celog sveta i regiona bili ti koji su kreirali, ali i postavili sadržaj u kom se ubica predstavlja kao heroj.“
Filteri se koriste da bi se pravili selfiji ili da bi se deca snimala. Koliko je ovaj trend opasan i pokazuje neempatičnost mlađih generacija?
„Imali smo jako veliki broj govora mržnje na internetu, koji je usmeren pre svega ka deci žrtvama, a ne na ubici, a takođe se pre nekoliko nedelja pojavila jedna kratka animacija preuzeta iz jedne video igrice, gde se simulirala zapravo scena ubijanja dece u Ribnikaru i ovo nije prvi filter koji je napravljen na TikToku, koji ima za cilj da nanese bol, pre svega roditeljima ubijene dece i svima nama, a takođe i da na neki način oda počast ubici koji je ovo uradio. I nikada nijedan masakr ni u jednoj školi nije poprimio ovakvo divljenje dece i mladih, kao što je masakr u Ribnikaru“, ističe Jonev.
Da li je "olakšanje" to što su filtere kreirali mladi koji ne žive ovde i da za sada nema naših korisnika, ili je to samo privremena varka, pitanje je koje moramo da se zapitamo.
“Pročitala sam vest sa dozom užasa, ali mislim da je podjednako alarmantno što nisam preterano iznenađena. Društvene mreže funkcionišu po smislu, jako često, šok efekta, a deca su publika koja nemaju često mehanizme da može da se distancira od toga, da shvati empatično da je to nedopustivo i onda se pojavljuje taj masovni momenat gde ljudi zanemaruju da su to nečija deca, da su to nečije uspomene i ulaze u taj bizarni trend“, objašnjava Gavrilović i dodaje:
„Imamo situaciju da se deca tome priključuju za lajk. Meni je jeziv momenat da je ta tragedija, koja se desila u našoj zemlji, poprimila međunarodne razmere, gde vi dobijate onu situaciju koju vidimo u američkim pucnjavama u školama, gde se nakon medijskog izveštavanja pojavljuju fanovi počinilaca. Tako da to nije nešto što je rezervisano samo na našu zemlju, ali je svakako jako potresno što se toliko proširilo i uopšte ideja da se imena te nesrećne dece pojavljuju u digitalnom ili bilo kom prostoru kao materjal i sadržaj.”
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.