Dok čekamo ekipu Hitne pomoći, postoji mnogo toga što možemo da učinimo sami i da time zaista spasimo nečiji život
Da li ste se ikada našli u situaciji da nekome treba da ukažete prvu pomoć? Mnogima se to neće nikada desiti, ali uvek može da se dogodi nešto nepredviđeno i da od naše pomoći zavisi nečiji život.
Zato je potrebno da znamo osnovne tehnike kojima nekoga možemo da održimo u životu, do dolaska Hitne pomoći.
Dok čekamo ekipu Hitne pomoći, postoji mnogo toga što možemo da učinimo sami i da time zaista spasimo nečiji život.
"Pružanjem adekvatne prve pomoći enormno se podiže šansa da povređeni preživi ukoliko je u pitanju preživljavanje ili lakše prebrodi povredu, ukoliko je u pitanju povreda", kaže za UNU predsednik Crvenog krsta Milan Mirković.
Prema njegovim rečima, na kursevima prve pomoći prvo podstiču empatiju, kako bi – pre svega – mladi ljudi bili svesni da je bitno pomoći drugome. Crveni krst je tu da ih nauči da to urade na stručan način, što, uz tradicionalne načine, danas podrazumeva i upotrebu tehnologije.
"Odavno je naš Crveni krst prepoznao potrebu za automatskim defibrilatorom. Bez pružanja KPR-a, šanse za preživljavanje su minimalne. Sa pružanjem KPR-a - one se dižu za tri odsto. A sa korišćenjem automatskih defibrilatora za 70 odsto, da će oboleli, odnosno povređeni, preživeti", objašnjava Mirković.
Mirokvić ističe da je najmanje važno da neko dobije diplomu o završenom kursu prve pomoći. Poenta je u tome da se obuka prođe od početka do kraja i da na kraju, svako bude siguran u to da je naučio da pruži adekvatnu prvu pomoć.
A dokaz da je Crveni krst lider u obuci za prvu pomoć je:
"Šest puta smo osvajali Evropsko prvenstvo i eto, možemo da kažemo da smo poslednje dve decenije lideri u ovoj oblasti u Evropi", ističe glavni sudija Crvenog krsta Marko Lučić.
U Crvenom krstu kažu da imaju sve neophodne uslove za učenje prve pomoći, a najvažnije je to da tehnike oživljavanja mogu da savladaju svi.
Svima koji još nisu prošli obuku savetuju da instaliraju plikaciju Crveni krst, koja sadrži osnovna uputstva za pružanje prve pomoći.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.