Aktivnosti za razvijanje veština mladih Roma sprovođene su u više od 90 srednjih škola
Mladi Romi se i dalje suočavaju sa brojnim izazovima, ali zahvaljujući projektu "Pospešivanje zapošljivosti mladih Roma" njihov položaj se poboljšao. Kroz učenje drugog jezika, osnove preduzetništva ili dodatnog obrazovanja, mladi Romi su našli put ka radnom mestu.
Aktivnosti za razvijanje veština mladih Roma sprovođene su u više od 90 srednjih škola. Zahvaljujući programu više od 2.000 mladih Roma je dobilo stipendijski program.
"Zaokružujemo skoro desetogodišnju saradnju sa Nemačkom razvojnom bankom, koja je trajala od 2016. godine. Kroz tu saradnju smo implementirali dve faze projekta, a danas prezentiramo rezultate. Kroz ovaj program, kroz ovaj period, preko 7.000 direktnih i indirektnih korisnika bili su obuhvaćeni sa različitim veštinama", kaže Redžep Ali Čupi, direktor Fondacije za obrazovanje Roma.
Više od 1.000 mladih Roma je dobilo obuku za prekvalifikaciju i dokvalifikaciju. Isti broj je i stražirao u instituciujama. Kao krajnji rezultat više od 150 mladih Roma je dobilo posao.
"Moram da kažem da program koji Nacionalna služba za zapošljavanje sprovodi zaista tesno sarađuje sa nama. "Moja prva plata" je produkt našeg zajedničkog rada i zaista se ponosim svim što je fondacija do sada uradila", naveo je Adi Sinani, programski menadžer u Fondaciji za obrazovanje Roma.
Oni koji rade sa mladim Romima kažu da su romske porodice sada više svesnije koliko je važno obrazovanje. No, i dalje ima puno izazova i predrasuda kada je u pitanju Romska populacija.
"Muči ih to što se oni u tim školama odvajaju Romi sa Romima, neromi sa neromima i retko kada imate drugare i drugarice koje su Romi i neromi", zaključio je Žarko Savić iz GRUBB fondacije.
Fotografije mladih Roma koje su postavljene u lobiju podsećaju na to da mladi Romi mogu da budu deo jednog kolektiva, da mogu da daju svoj doprinos društvu i da mogu da pomognu kako svojoj, tako i većinskoj zajednici. Porterti poručuju da su deo društva i da žele da budu prihvaćeni.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.