Razredni starešina je taj koji obaveštava đake o terminu ispitivanja, a to može da učini i nastavnik
Raspust za sve đake u Srbiji je počeo od utorka. Neke škole su završile polugodište sa zaključenim ocenama a, neke imaju i neocenjene učenike.
Zvanično, Ministarstvo prosvete je dalo preporuku da onoj deci koja žele, bude omogućeno da poprave ocene.
Načelnik školske uprave Beograda Dragan Filipović navodi da učenici svoje ocene mogu da poprave zaključno sa petkom, 27. decembrom.
Filipović je ukazao da je veliki broj škola već zaključio ocene, ali da je omogućeno učenicima da poprave ocene, ukoliko to žele.
"Učenici imaju mogućnost da do sutra poprave svoje ocene. Veliki broj škola je već zaključilo ocene, obavljena su odeljenska, nastavnička veća. Redovno smo u komunikaciji sa direktorima škola, što prosvetni savetnici, što ja, i dobijamo te, da kažem, uopštene podatke o tome dokle se stiglo i da li ima problema. Sa sigurnošću mogu da kažem, da deca, koja su izrazila želju da izađu, poprave svoju ocenu, su tu mogućnost i dobila, nastavnici su u školama. Tako da u ovom trenutku nekako sve regularno funkcioniše izuzev toga što nam je školska godina, da kažem, malo pre privedena kraju u nastavnom smislu", navodi Filipović za RTS.
Na pitanje - šta je sa učenicima kojima su ocene zaključene, a izrazili su želju da poprave ocenu iz nekog predmeta ukazuje da je i njima omogućeno da odgovaraju i poprave ocenu.
"Učenici su mogli da izraze svoju želju da poprave svoju ocenu. Generalno su sve škole tako i postupile. To je bilo sa onim prvim dopisom koji je otišao ka svim školama, a to je da ukoliko učenik ima potrebu, želju, da popravi ocenu, da proba da popravi ocenu. Na osnovu prethodnih ocena nekako možemo da sumiramo i tu poslednju ocenu koju je učenik dobio", objašljava Filipović.
Roditeljima stižu poruke u vajber grupama o načinu zaključivanja ocena i to unosi zabunu - da li se đaci sami prijavljuju ili ih profesori pozivaju da odgovaraju.
Filipović ukazuje na to da je razredni starešina taj koji obaveštava o terminu ispitivanja, ali da to može da učini i nastavnik ukoliko smatra da učenik uz dodatno ispitivanje gradiva može da dobije bolju ocenu.
"Razredni starešina ima kompletan uvid u sve ocene u elektronskom dnevniku, a svaki nastavnik prati samo svoj predmet. Ukoliko nastavnik pretpostavi da neko od učenika možda može da ima veću ocenu od trenutne može i sam nastavnik isto da se obrati učeniku i da kaže - zašto ne bi probao da dobiješ bolju ocenu, termin za ispitivanje ti je tad i tad. Sva ta nastava se beleži kao dopunska nastava u elektronskom dnevniku", objašnjava Filipović.
Govoreći o problemu sa elektronskim dnevnikom navodi da je on rešen i da funkcioniše.
"U ponedeljak je došlo do problema sa elektronskim dnevnikom zato što je cela Srbija odjednom krenula da unosi sve te podatke. Onda su direktori masovno krenuli da zovu i pitaju šta se dešava. Međutim, vrlo brzo u toku tog dana je otklonjen taj problem, tako da sad sve ide svojim tokom po tom pitanju", navodi Filipović.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.