Dan sećanja na žene žrtve nasilja: Za 12 godina ubijeno 406 žena, od početka godine devet

Od početka 2024. godine, u Srbiji je ubijeno 9 žena, od kojih je u skoro polovini slučajeva - četiri, nasilje bilo ranije prijavljivano institucijama

18.05.2024. 08:51
  • Podeli:
nasilje shutterstock-645cf60621902.webp Foto: Shutterstock

Nacionalni Dan sećanja na žene žrtve nasilja obeležava se danas, a ovogodišnja akcija  "Pamtimo ubijene žene" podseća da je u Srbiji od 2011. do 2023. godine 406 žena i devojčica ubijeno u porodično-partnerskom ili kontekstu seksualnog nasilja.

U tom periodu, kako preciziraju iz Autonomnog ženskog centra, ubijena je 391 žena i 15 devojčica, i to na, kako navode, različite načine među kojima su i prebijanje na smrt i davljenje i raznošenje bombom.

Podaci pokazuju da je za 55 odsto žena okruženih nasiljem najopasnije mesto dom, kao i to da su ih partneri ubili u nešto više od polovine slučajeva.

Žene i devojčice su u najvećem broju slučajeva - 37 odsto ubijeno je oruđem i oružjem. Njih 89 je prebijeno na smrt, dok ih je 28 zadavljeno.

U 125 slučajeva ubijene su vatrenim oružjem, četiri bombom, 124 nožem ili skalpelom.

Nakon ubistva 117 učinilaca  je odmah izvršilo samoubistvo, a 44 su pokušala samoubistvo. 

Kako je u najmanje 106 slučajeva - skoro trećini - nasilje bilo prijavljivano institucijama, cilj je i da se ne zaborave propusti predstavnika institucija koji nisu zaštitili živote žena kada su prijavile nasilje.

Od početka 2024. godine, u Srbiji je ubijeno 9 žena, od kojih je u skoro polovini slučajeva - četiri, nasilje bilo ranije prijavljivano institucijama.

Poslednji slučaj pokušaja ubistva u Valjevu pokazao je zanemarivanje rizika u kome se žene žrtve nasilja nalaze. 

Iz Autonomnog ženskog centra smatraju da je potrebno da se izmene Zakon o sudijama i Zakon o javnom tužilaštvu unošenjem odredbe po kojoj će se postupanje, odnosno nepostupanje sudije/tužioca koje je dovelo do nastupanja smrtnog ishoda ili teškog povređivanja oštećene ili svedoka, smatrati težim disciplinskim prekršajem.

Takođe, smatraju da je važno da se uspostavi Nacionalno telo za praćenje i analizu slučajeva femicida.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()