Koliko su tinejdžeri u opasnosti kada izađu u noćni provod?
Celu javnost, ali posebno roditelje, zabrinula je vest da je trideset troje dece otrovano špiritusom u noćnom klubu u Beogradu. Čak dvanaestoro dece bilo je u teško alkoholisanom stanju, zbog čega su završili na toksikologiji na VMA.
Kako je moguće da deca konzumiraju špiritus? Ko kontroliše tinejdžere kada dođu u klub? Kako je moguće da deca, u ovom konkretnom slučaju mlađa od 15 godina, konzumiraju alkohol?
Šta roditelji mogu da urade? Na šta da obrate pažnju? Gosti emisije "Popodne" na UNA televiziji bili su profesor Ninoslav Nikićević sa Poljoprivrednog fakulteta i Zdravko Brkić iz "Cigar society" kluba i pokušali su da na sva ova pitanja daju odgovore i preventivno deluju kako se ovakvi slučajevi ne bi ponavljali u ovolikom obimu.
"Roditelji treba da uče decu šta je alkohol, a ne samo da deca piju ono što peče. U Srbiji postoji uverenje ako rakija nema 20 gradi to nije rakija. To je mnogo i za odrasle i odmorne ljude i za ljude koji znaju da piju. Naročita je zato potrebna edukacija mladih, jer je mlad organizam osetljiviji i na manju koncentraciju etanola, a kamoli na 2, 8 promila. To je enormno velika koncentracija. Oni su gubili svest, sa 5 promila u krvi se umire" kaže profesor sa Poljoprivrednog fakuleta Ninoslav Nikčević.
Zdravko Brkić iz "Cigar society" kluba kaže da probleme ovog tipa treba tražiti u dva uzroka, ali da se jedan tiče tradicije konzumacije alkohola u našem društvu.
"Deda na selu sipa rakiju unuku od 14 godina, jer smatra da je odrastao i da može da pije" podseća Brkić.
Koliko su tinejdžeri u opasnosti kada izađu u noćni provod? Brkić ističe i da u Srbiji postoji zakon da alkohol ne može da se toči deci mlađoj od 18 godina i da u noćne klubove takođe ne mogu da uđu mlađi od 18.
"Znamo kad neko ima 15, 16 pravi se da je najpametniji i ne želi da ga iko legitimiše. Kad pogledate američke filmove vidite krupne momke na vratima, svima se na ulazu u klub traže lične karte, jer se nikom ne veruje da je punoletan. To kod nas nije običaj. Nije običaj ni da se duvanski proizvodi ne prodaju maloletnicima" smatra Brkić.
Kako otkriti loše alkoholno piće? On navodi da je posebno pitanje kako u noćnom klubu može da završi nelegalni alkohol i kako izgleda sertifikacija alkoholnih pića.
"Svaka boca vina koju pustimo na tržište prođe mnogo kontrola i tek onda možemo da je flaširamo i stavimo na tržište. Da ne pričamo o proceduri dobijanja dozvole za destilate. Opet se vraćam na tradiciju. Kod nas postoji jedno uverenje da je ono što si kupio u prodavnici, to kupuju glupi, a pametni kupuju od nekog ko to pravi, a pitanje koliko je savladao ono što mora da savlada" podseća Brkić.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.