Ministarka kaže da Zakon o visokom obrazovanju nije stavljen ad acta
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju nije stavljen ad akta i da će se u narednom periodu naći ponovo u skupštinskoj proceduri.
Đukić Dejanović je rekla da se trenutno radi na još nekim dopunama.
"On će se sigurno u narednom periodu naći u proceduri. Međutim, mi imamo instrukcije i visokog obrazovanja u vezi sa tim kako bi trebalo da izgleda taj zakon", rekla je Đukić Dejanović na pitanje da li je predlog koji je nedavno povučen iz skupštinske procedure stavljen ad akta.
Na pitanje kako komentariše mogućnost koju je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić da on lično podnese predlog tog zakona Skupštini Srbije, Đukić Dejanović je objasnila da se radi na dopunama.
"To su baš dopune zakona i mi smo predvideli da sa jednim-dva člana zapravo dopunimo postojeći zakon i rešimo ovo pitanje. Suština je da oni fakulteti koji su u svom sistemu akreditacije, u svojim zemljama i po svojim stručnim programima vrlo kvalitetni i gde naša deca rado odlaze da bi stekla ta znanja i informacije budu dostupniji i da budu kod nas i tu interes imaju roditelji i mladi ljudi", navela je ona.
Komentarišući to što Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) ocenjuje da su predložene izmene zakona problematične i da bi ugrozile kvalitet visokog obrazovanja, ministarka je navela da konkurencija nikada nije smetala kvalitetnim ljudima.
"Da li će se dovođenjem inostranih fakulteta povećati zahtevi u visokom obrazovanju i kod naših kvalitetnih visokoobrazovnih institucija - da. A da li će se na bilo koji način remetiti postojeći sistem dovođenjem - nikako neće. Prema tome, žao mi je, ja volim da se složim sa akademicima, ali prosto moram da budem objektivna", rekla je Đukić Dejanović.
Ona je navela da je ideja da univerziteti koji su na međunarodnim rejtinzima iznad naših ili u rangu kao naši, omogućavaju da oni koji žele mogu pod povoljnijim uslovima da steknu njihove diplome, a da ne odlaze iz Srbije.
"Veliki broj njih kad ode na usavršavanje u sferi visokog obrazovanja, ostane tamo i ide ka profesionalnim postignućima u zemlji u koju je otišao", rekla je Đukić Dejanović.
Na pitanje koliko će u idućoj godini biti prostora za povećanje plata prosvetnim radnicima, Đukić Dejanović je rekla da je plan da se bar dva puta godišnje procenjuju mogućnosti da se ispuni glavni zahtev prosvetara - da najniža plata u prosveti bude izjednačena sa prosečnom platom u ostalim segmentima.
"U razgovorima sa reprezentativnim sindikatima ocenjujemo da bar dva puta godišnje u budućnosti, dakle u 2025. godini, negde u junu mesecu i pred novi budžet, dakle pred kraj godine, treba sa sindikatima procenjivati mogućnost da se onaj zahtev koji zapravo ispostavljaju kao jedini potpuno nerealizovan - da najniža plata u prosveti bude izjednačena sa prosečnom platom u ostalim segmentima, da težimo ka tom cilju u narednoj godini", rekla je ona.
Đukić Dejanović je navela da će svi da dobiju osam odsto povećanja izuzev prosvetnih radnika i zaposlenih u prosveti koji će dobiti povećanje od 11 odsto.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.