Moramo govoriti više pre nego što se nasilje desi, a ne kada se desi
Poverenica za zaštitu rodne ravnopravnosti Brankica Janković rekla je danas da je nasilje nad ženama i njegovo sprečavanje jedan od najvećih izazova sa kojima se društva susreću, pa i društvo u Srbiji i da je u prevenciji ključ za rešavanje ovog problema. Ona je govoreći na konferenciji "Jednake. Sigurne. Osnažene" rekla da iako je napravljen zakonodavni oblik koji sankcioniše ovaj vid nasilja, potrebno je bolje kooridinisanje svih mehanizama u zemlji.
"MUP, ministrstvo pravde, centri za socijalni rad treba da koordinišu rad, a svi ostali da im pruže potporu. Jer ovo je multisektorski problem", rekla je ona.
Prevencija je prema mišljenu Janković, najslabija tačka u čitavom lancu i na tome je potrebno raditi.
"Moramo govoriti više pre nego što se nasilje desi, a ne kada se desi. Da se žene osnaže da prijavljuju, da im se da podrška kada prijave nasilje. I potrebno je da više muškaraca jasno i glasno osuđuje", dodala je ona.
Kako je navela, veliki napredak je ostvaren u MUP-u, ali je potrebno obratiti pažnju i na Centre za socijalni rad, povećati broj kadrova.
Ona je navela i primer kada su sve žene doživele neki vid nasilja i diskriminacije, pre svega u radnom okuženju, i da je u tim slučajevima reagovao i sud.
"Imamo žene koje su nakon porodiljsko odsustva bile otpuštene, jer su bile primorane da potpišu blanko ugovore, gde pristaju na prestanak rada ukoliko odu na podroiljsko. Zatim da zbog određene bolesti dobiju otkaz. I u tim slučajevima je reagovao sud i kažnjavao", rekla je ona.
Predsednik Odobra za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Aleksandar Marković rekao je danas da se i Narodna Skupština bavi ovim problemom i da postoji nedvosmislen koncezus kada je u pitanju ova tema.
"Treba da se svi na najefikasnije načine borimo protv ovog zla, protv nasilja i da se dodatno radi na prevenciji. Nalazimo se u okvoru svetske kampanje 16 dana borbe protiv nasilaj nad ženama i ovo nije samo problem u Srbiji, nego je svetski problem", rekao je on.
Pored toga, kako je naveo Marković, u fokusu pored ekonomskog osnaživanja treba da bude i političko.
"Treba da se radi na širenju svesti. Policija radi svoj posao, ali to nije dovlojno, svi segmenti društva treba da se uključe", rekao je on.
Sanela Golijanin iz Kanelarije za IT dodala je da u svefi kada su svi podaci na internetu veća je i mogućnost za njihovu zloupotrebu i da Srbija radi svakodnevno na kontrolisanju podataka u DATA centrima u Beogradu i Kragujevcu.
"Punih osam godina Kancelarija za IT i je glavni motor digitalne transformacije i mi smo prepoznali rizike i svakodneno radimo na sprečavanju zloupotrebe. Naš DATA centar u Kragujevcu je jedan od najbezbednijih prostora gde se čuvaju pdoaci na prostoru Jugoistočne Evrope", rekla je ona.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.