Svetska nedelja dojenja održava se u više od 180 zemalja sveta, a kod nas već 18 godina
U toku je Svetska nedelja dojenja, koja traje do 7. avgusta i tim povodom u Srbiji se organizuju brojne manifestacije koje podižu svest o tome koliko je dojenje važno.
Da “Dojenje nije bauk” pokazaće i jedna od manifestacija koja će biti održana u subotu, 4. avgusta na Adi Ciganliji. I ako pitate žene - neke od njih će reći da je dojenje lako, da je to potpuno prirodan sled događaja nakon rođenja deteta, ali ima i žena koje se u tome ne snalaze, za šta postoje različiti faktori.
Pored edukacije, mame će moći da podele svoja iskustva, tate da se obrazuju a svi ostali da pruže prekopotrebnu podršku.
Upravo o svemu tome pričali smo u emisiji "Popodne" sa našim gošćama - predsednicom udruženja “Dojenje nije bauk” Andreom Đorđević, porodiljom Đurđom Marjanović i influenserkom i porodiljom Jasminom Tarbuk, poznatijom kao “Jedna od vas” na Instagramu.
Dojenje je najzdraviji način ishrane bebe, a upravo zbog ljubavi i povezanosti koja se rađa između mame i bebe, svi treba da im budemo podrška, što neretko baš i nismo.
"Kada čujete desetine loših iskustava od mama, to je veliki problem. Mame imaju svaki dan problem i javljaju se i traže pomoć. Prva stavka, zašto iko smatra da su bolovi pri dojenju normalni? Nisu. Majke mogu da pozovu 24 časa naše Udruženje da im mi pružimo pomoć i podršku. Mi želimo da trudnice i dojilje komuniciraju sa nama i da se ta iskustva podele", ističe Đorđević.
Influenserka Jasmina Tarbuk pokazala je nedavno svojim pratiocima sa kakvim se problemom našla tokom dojenja i kako nije dobila pomoć od državne patronažne službe, već se morala obratiti privatnim službama.
"Čekam rezultate da li imam mastitis i u celoj toj situaciju u kojoj sam se našla, htela sam da podelim sa svojim pratiocima koliko je teško dojenje, koliko boli, želim da se žene otvore jedna ka drugoj. Kada bismo delile iskustva, prvorotkama bi sve bilo mnogo lakše da prihvate šta se dešava. Uglavnom kažu izgurajte te prve dane tad je teško, a niko ne kaže da će bukvalno žene plakati od bola dok doje. Niko ne govori o tome kako izgleda dan dojilje, kako je onima koje su prošle carski rez, još ako nemate pomoć, to je veoma teško", ispričala je Jasmina i dodala:
"Ovo je moje iskustvo, sigurno da ima različitih iskustava, ograđujem se, ali imam loše iskustvo sa patronažnom službom. Došla je sestra i kad je čula da sam drugorotka mislila je da ja sve znam. Volela bih da mi je pregledala grudi, pomogla mi, uputila me, pogledala bebu bolje. Na kraju sam morala da zovem privatnu patronažnu službu, nisam imala ko da mi pomogne, muž je nemoćan, mama ne zna, nisam imala kud".
Glavno pitanje je i kako se izvući iz tog, mnogi će reći začaranog kruga, konstantne želje da uspete u dojenju, ali ne ide, a majka počne da oseća krivicu, smatrajući da nije dobra majka ako ne uspe da podoji svoju bebu.
"Ne sme da postoji osuda majki. Patronaža i laktacijska sestra kao smer u školi ne postoji u Srbiji, to su samo nazivi za službe u Domu zdravlja. Ne postoji škola gde vi možete da naučite nešto o laktaciji, mlađe medicinske radnice uče od starijih, nema obnove znanja, ne postoji smer u školi gde vi možete da naučite išta o tome. Ako želite da budete savetnik za dojenje, vi nemate gde u školu da to naučite", ističe Đorđević.
Dojenje je za bebu od vitalnog značaja, zbog toga kao društvo ne bi smeli da pravimo problem oko mesta gde se beba hrani.
"Drugim ljudima je neprijatno kad vide ženu da doji dete na javnom mestu. Ima puno različitih mišljenja na tu temu, čak i žene nekada kažu da im nije u redu da to bude javno, da žena treba da se sakrije i da niko ne vidi da doji. Nismo još uvek dorasli tome da majka može da doji na javnom mestu i da ne bude osuđena zbog toga. Ako je neko stidljiviji, mislim da će odustati od dojenja na javnom mestu, možda neke žene koje nisu stidljive pre to čine", poručila je Jasmina Tarbuk.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.