Kineski popunjen, a na srpski neće niko: Mesta na fakultetima još ima, a na jednom čak i 120 budžetskih

Visokoškolske ustanove objavile su na sajtu koliko je ostalo mesta za drugi upisni rok koji počinje krajem avgusta

17.07.2023. 12:33
  • Podeli:
Indeks_student_fakultet_Foto UNA-1666372429932.webp Foto: UNA

Rok do koga su fakulteti imali obavezu da dostave slobodna mesta Univerzitetu u Beogradu, istekao je pre dva dana, ali konačan broj slobodnih indeksa na našem najpoznatijem univerzitetu još nije poznat. 

Međutim, visokoškolske ustanove objavile su na sajtu koliko je ostalo mesta za drugi upisni rok koji počinje krajem avgusta.

Tako je, nakon prvog upisnog roka na Filološkom fakultetu ostalo 235 slobodnih mesta, od čega najviše na smeru srpski jezik i književnost - 60, ali mesta ima i na drugim srbističkim katedrama, kao i na smeru za ruski, rumunski, poljski, grčki.. I na katedri za bibliotekarstvo i informatiku ima 23 upražnjena mesta. 

Međutim, tradicionalno sva mesta su popunjena na grupi za kineski, engleski, nemački, francuski, italijanski i španski. Zauzete su klupe i na orijentalistici na turskom i arapskom jeziku, ali mesta nema ni na smeru za holandski jezik.

"Već dugo je jako popularan kineski jezik, prvog dana popune se sva mesta. Slede japanski, pa skandinavski jezici, holandski, španski, turski i standardno engleski", kaže za Novosti prof. dr Iva Draškić Vićanović, dekan Filološkog fakulteta.

Foto: UNA

Ova profesorka ukazuje da je od prošle godine u drastičnom padu italijanski jezik, a od ove godine, ruski. Već duže u padu je francuski, dok je nemački solidno tražen, a najlošije stoje tzv. mali jezici. 

Iva Draškić Vićanović naglašava da je na Filološkom fakultetu posle prvog roka upisano 70 brucoša manje nego prošle godine.

"To nije dramatično s obzirom na demografski pad, položaj nastavnika i cene školovanja u Beogradu. Nadamo se da ćemo to nadoknaditi u drugom i trećem upisnom roku", kaže Iva Draškić Vićanović.

Osim na Filološkom fakultetu, tradicionalno, već godinama dosta praznih mesta ostaje i na fakultetima na kojima se školuju agronomi, inženjeri šumarstva, kao i na Tehnološko-metalurškom fakultetu.

Ove godine je na Poljoprivrednom fakultetu koji upisuje 650 studenata ostalo više od 100 indeksa. Na Šumarskom je popunjen samo smer pejzažna arhitektura za koji vlada značajno interesovanje, dok je na ostala tri studijska programa ostalo oko 130 praznih mesta. 

Na Rudarsko-geološkom fakultetu slobodnih indeksa na budžetu je 120.

Dekan Poljoprivrednog fakulteta prof. dr Dušan Živković nedavno je rekao da je razlog što ove profesije podrazumevaju teren, a deca danas ne žele na kombajne i traktore, u njive, šume i rudnike... Inače, slobodnih indeksa ima i na Hemijskom fakultetu, i to 70, na fizici su ostala 92 upražnjena mesta, na biologiji 13.

Takođe i na Građevinskom fakultetu su 34 slobodna indeksa, kao i na Učiteljskom na kome je, kako nam kaže dekan Danimir Mandić, ukupno sa odeljenjima u Vršcu i Novom Pazaru ostalo 41 mesto na budžetu... Inače, na svim ovim visokoškolskim ustanovama ima i dosta slobodnih mesta za studente koji školovanje plaćaju iz svog džepa.

Prema podacima fakulteta, sva mesta su popunjena na fakultetima medicinske grupacije - medicini, stomatologiji, farmaciji i veterini, zatim mesta nema ni na ETF, FON, Arhitekturi, Fakultetu političkih nauka.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()