Knjige i moderna tehnologija: Imate li koncentraciju da čitate?

Dobar deo ljubitelja knjiga slaže se da nam koncentracija generalno opada – i to u svim slučajevima, ne samo kada je o čitanju reč

Autor: Tijana Škodrić
11.12.2022. 21:53
  • Podeli:

Za mozak važi pravilo "Upotrebi ga, ili ga izgubi". A čitanje je sigurno jedna od najvažnijih vežbi za stalno unapređenje moždanih aktivnosti, saglasna su brojna istraživanja.

Ipak, kako se izboriti sa stalnim ometanjima, poput društvenih mreža, igrica i drugih proizvoda savremenih tehnologija?

Milijardu je svetova koji čekaju da budu istraženi. Ali samo ako imate strpljenja. Na pitanje koja je poslednja knjiga koju su pročitali, građani ne pamte – ali dobro znaju koje štivo vole.

Neki vole modernu psihologiju, odnosno stimulativne i afirmativne knjige, dok smatraju da ne treba čitati apstraktne knjige koje nisu praktično primenjive.

Iskusniji čitači smatraju da su knjige veoma važan deo odrastanja dece. Ali čak i oni ističu da poslednjih godina slabije čitaju, nego što su to ranije činili. A ima i onih koji radije gledaju filmove i serije, nego što drže knjigu u rukama.

Koncentracija nam opada

Sve u svemu, dobar deo ljubitelja knjiga se slaže da nam generalno koncentracija opada. I to u svim slučajevima, ne samo kada je o čitanju reč. Neki čak predlažu da bi trebalo da stavimo tajmere i tako limitiramo vreme koje provodimo na mobilnim telefonima.

Informacije se brže i lakše upijaju putem ekrana, dok opširna knjiga mnogima predstavlja izazov.

"Teško održavam koncentraciju, možda sam tri knjige u životu završio cele. Ni tri, sigurno", kaže za UNU Kosta Kolarić.

S druge strane, Pavle Kunovčić ističe da čita svakog dana, i to "sigurno po sat dva".

Naši sagovornici su saglasni da je to do karaktera, i do toga da odrastaš sa knjigama. 

Ekran umesto papira

Deci se umesto knjiga servira telefon, pa je poremećaj pažnje postao bolest 21. veka.

"Dok čitam, pogotovo ako pročitam nešto što mi sve svidelo, pogtovo ako je nešto pametno, onda odlutam u tu rečenicu a ne ostanem na knjizi. Meni je dovoljno da mi neko svira ispred zgrade duže od pet sekundi i ja sam već odlutao", objašnjava Kolarić.

"Mogu da se skoncentrišem i u prepunom autobusu", samouveren je Kunovčić.

Saveti stručnjaka za bolje fokusiranje na čitanje su:

  • da utišate svoj mobilni telefon,
  • da kod kuće odredite mesto za čitanje,
  • i najvažniji, da svakoga dana čitate – pa makar i po par stranica dnevno.

A knjiški moljci imaju najbolji savet.

"Potrebna je samo volja. Uzmeš jednu, lako štivo, prelistaš, baciš pogled, pa kreneš jednu, drugu, treću... To nije moranje, nego je to stvarno, ne bih rekao ljubav – to uživanje", ističe Pavle Kunovčić.

Prava destinacija – biblioteka

Jutarnje čitanje je takođe jedan od saveta koji se preporučuju, ali je nekim čitaocima potrebno je da ih potpuno obuzmete.

"Imam običaj da uđem u 20. stranicu i baš sam u knjizi. I onda, ne znam zašto, prebacim na sedamdesetu, pa na 150. Onda završim da čitam poslednji pasus",

Zbog toga, prava destinacija je – biblioteka. A povodom predstojećih praznika, Biblioteka grada Beograda daje popust na članarine, sve do 31. januara:

  • za učenike osnovnih, srednjih škola i studente 400 dinara,
  • za odrasle 750 dinara,
  • za nezaposlene 500 dinara.

Članske karte važe godinu dana od dana učlanjenja, i to za celu mrežu Biblioteke grada koji čini preko 70 biblioteka širom prestonice.

Ko ne čita ima samo jedan život. Mnoge floskule govore u prilog knjigama, ali i brojna istraživanja – čitanje produžava život i – poboljšava koncentraciju. Ipravo zato, najbitnije je biti uporan!

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()