Poreklo običaja polažajnika ima duboke korene u hrišćanskoj tradiciji, koje sežu do Mudraca sa istoka.
U različitim krajevima Srbije, postoje i različiti običaji koji su vezani za najradosniji hrišćanski praznik, Božić. U narodu se kaže koliko sela, toliko običaja. Jedan od najvažnijih običaja na Božić jeste prvi gost u domu - položajnik.
Veruje se da je položajnik prva osoba koja uđe u dom za Božić i koja treba da donese sreću i napredak. Narod kaže: "Ko vam prvi u kuću uđe za Božić, takva će vam cela godina biti."
On je ritualni gost, prvi posetilac koji dolazi tokom zimskih praznika, od Mitrovdana do Bogojavljenja, verujući se da donosi sreću, rodnost i bogatstvo domaćinstvu.
Položajnik prilikom ulaska u domaćinstvo bi trebalo da zakorači desnom nogom preko praga i da sa vrata čestita Božić i prospe pšenicu pred sebe i domaćine. U tom momentu mu domaćica kuće otpozdravlja čestitkama i posipa ga žitaricama, kako bi godina bila plodna. Nakon toga, prilazi ognjištu, uzima grančicu badnjaka i džara vatru uz posebne reči za sreću i zdravlje. Sledi posluženje s rakijom i drugim đakonijama sa božićne trpeze, a po odlasku porodica daruje položajnika.
Polažajnik se obično ne odabira namenski, već se prepusti slučajnom odabiru. Ipak, ako se prošlogodišnji polažajnik pokazao kao donosilac sreće u određenoj kući, sledeće godine mu se može pružiti ponovni poziv. S druge strane, ukoliko je bio nesrećan, domaćini mu jasno poruče da sledeće godine ne dolazi. Bez obzira na poziv ili nepozivanje, ključno je da polažajnik nosi čistu dušu i dobre namere.
Poreklo običaja polažajnika ima duboke korene u hrišćanskoj tradiciji, koje sežu do Mudraca sa istoka. Oni su, vođeni zvezdom, stigli do mesta gde se Hristos rodio, darovali novorođenčetu i time postavili temelje ovom običaju. Ideja je da prvi posetilac u kući na Božić bude položajnik, donoseći želje za zdravljem, srećom i uspehom.
Ulogu položajnika često preuzima dete, koje dobija simboličan poklon kao izraz zahvalnosti. Iako se danas često preskače džaranje vatre, tradicija položajnika i badnjaka i dalje opstaje.
Pitanje da li žena može biti položajnik nije jasno definisano crkvenim zakonom. Iako nema stroge zabrane za žene, obično su položajnici muškarci, uglavnom oni koji se smatraju zdravim, jakim, uspešnim i uglednim. Žene ranije nisu bile položajnici, jer je njihov zadatak u patrijarhalnom društvu bio da budu vredne domaćice koje spremaju ručak za Božić, ne idu u tuđe kuće, već dočekuju goste u svojoj.
Takođe, u davna vremena žena nije bila ravnopravna sa muškarcem, već manje važan član zajednice. Ona nije mogla, kao muškarac, da bude simbol snage, mudrosti, uspeha, zbog čega ni drugima to nije mogla da prenese.
Međutim, u modernom dobu to više nije slučaj i položajnik može da bude žena, mada je to i dalje retkost. Ukoliko vama jedna takva zakuca na vrata na dan Božića, dočekajte je kako dolikuje: uz osmeh i poljupce, neki simboličan poklon, otvorenog uma i srca.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.