Koliko je bodova potrebno za upis u najpopularnije srednje škole

Najpopularnije srednje škole godinama unazad su medicinska, ekonomska, ali i gimnazije,

27.06.2023. 14:45
  • Podeli:
učenici škola matura tanjug zoran žestić-6495afaa278c8.webp Foto: Tanjug/ZORAN ŽESTIĆ

Kada izađu konačni rezultati male mature, a to će biti sutra 28. juna, kreće popunjavanje liste želja i upis. Najveća je dilema kako pravilno popuniti listu.

Svesni su đaci i njihovi roditelji da je svaki poen važan, da u nekim školama odlučuje pola boda, a nekada i manje od toga.

Najpopularnije srednje škole godinama unazad su medicinska, ekonomska, ali i gimnazije, posebno društveno-jezički, prirodno-matematički i opšti tip. Popularnost se gleda koliko je učenika bilo zainteresovano za njih, prenosi Euronews Srbija.

"Najveći indeks popularnosti u prošloj godini imali su smerovi gimnazija (društveno - jezički, prirodno - matematički i opšti tip) u gimnazijama u Novom Sadu i Beogradu. Veliki indeks popularnosti imali su obrazovni profili u medicinskim školama u Vranju, Novom Sadu, Novom Pazaru, Zemunu", kažu u Ministarstvu prosvete. 

Donja granica za upis 

Prošle godine najteže je bilo "ući" u nekoliko beogradskih gimnazija - Prvu, Treću, Petu, Desetu, Četrnaestu, zatim za Elektrotehničku školu "Nikola Tesla", ali i medicinske škole. Poslednji upisani učenik u Desetoj beogradskoj gimnaziji - opšti smer, imao je 95,08 bodova. Za Četrnaestu beogradsku gimnaziju donji prag bio je 90,73 boda (na društvenom smeru) , odnosno 93,10 bodova (na prirodno matematičkom smeru).

U Petoj beogradskoj gimnaziji poslednji upisani đak na prirodnoo-matematičkom smeru imao je 93,1 bod, dok je na društvenom smeru imao 91,3 boda. Za Treću beogradsku gimnaziju đacima je trebalo za upis 96,10 bodova (prirodno-matematički smer) doj je na društvenom smeru bilo potrebno 93,87 bodiova. Za Prvu beogradsku gimnaziju, za prirodno-matematički smer trebalo je 90 bodova, dok je za društveni smer trebalo 90,4 bodova.

Za Elektrotehničku školu "Nikola Tesla", smer elektrotehničar informacionih tehnologija bilo je potrebno 94,43 boda.

Interesantno je da u unutrašnjosti veće intereesovanje učenika vlada za srednje stručne škole, posebno medicinske. Tako, recimo, za Medicinsku školu u Novom Pazaru i to za smer medicinska sestra, prošle godine bilo je potrebno 90,47 bodova. Za medicinsku školu u Vranju, za smer medicinska sestra tehničar, bilo je potrebno 91,63 boda. 

Za upis u beogradske medicinske škole trebalo je manje bodova. Za Medicinsku školu u Zemunu, smer medicinska sestra bilo je potrebno 79 bodova, dok je za medicinsku sestru-vaspitača bilo potrebno 79,84 boda. Za Medicinsku školu na Zvezdari, smer medicinska sestra, bilo je potrebno 80,51 bod, farmaceutski tehničar 83,92 boda.

Težina testova

Opšti utisak nastavnika u školama, koji su dežurali i pregledali testove, je da su testovi iz srpskog i matematike bili teži nego prošle godine. Treći test nije za poređenje jer se menjao, prošle godine su đaci polagali kombinovani test, a ove test iz predmeta po izboru. Nastavnici kažu da se ove godine moglo očekivati da će biti teži zadaci jer su predstavnici prosvetne vlasti prošle godine govorili da su kod izrade testova imali u vidu okolnosti u kojima su učenici radili zbog pandemije virusa korona. Ove godine nije bilo tako. Očekuju da će zbog toga donja granica za upis biti spuštena u svim školama.

Međutim, Marija Miletić, direktorka 14. beogradska gimnazija očekuje u svojoj školi isti upisni prag ove godine kao i prošle uz eventualno manja odstupanja. 

"Koliko sam pratila događaje u smislu težine testova i komentara dece, može se očekivati klizanje granica. Međutim, zbog afirmativnih mera koje imaju deca iz Osnovne škole "Vladislav Ribnikar", a koja gravitiraju prema centralno beogradskim gimnazijama, mislim da će u našoj školi ostati stabilna donja granica kao i prošle godine. Ne očekujem drastične promene", rekla je ona za Euronews Srbija.

Podsetimo, u OŠ Vladislav Ribnikar 3. maja se dogodila strašna tragedija kada je učenik te škole ubio devet učenika i čuvara škole, a ranio šest osoba. Ministarstvo prosvete je donelo odluku da osmaci iz Ribnikara polažu malu maturu, jer je to zakonska obaveza za sve učenike, ali da se u srednju školu upisuju po afirmativnim merama.

"Ministarstvo prosvete donelo je odluku da se broj bodova koji učenik ostvari na osnovu uspeha iz škole i na osnovu završnog ispita, uvećava za 30 posto od broja bodova koji mu nedostaje do 100 bodova", saopštili su iz Ministarstva prosvete.

Savet osmacima je i da se ne oslanjaju preterano na donji upisni prag iz prošle godine, jer su moguća odstupanja. Zbog toga u listi želja treba da popune svih 20 opredeljenja, jer se unapred ne može znati koju školu mogu da upišu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()