Zabrinjavajuć je porast broja mladih koji završe u hitnoj službi zbog trovanja alkoholom upravo tokom praznika
U novogodišnjoj noći hitnim službama upućen je veliki broj poziva zbog apsolutne alkoholisanosti. Zabrinjava činjenica što je reč o veoma mladim ljudima, čak maloletnim dečacima i devojčicama koji su bili u stanju alkoholne kome.
Statistike pokazuju zabrinjavajuć porast broja mladih koji završe u hitnoj službi zbog trovanja alkoholom upravo tokom praznika. Zato je UNU zanimalo šta je to što motiviše mlade da pređu granicu u konzumaciji alkohola?
"Njih vuče u stvari to ekstremno iskustvo koje žele da dožive da okuse promenu svesti, da vide kako to izgleda i naravno u tome ih podstiču vršnjaci. E sad je samo pitanje koliki je njihov socijalni šarm, koliko će oni istomišljenika okuzpiti oko sebe, sigurno da ima dece koja ne žele da eksperimentišu alo ne možete biti što kažu jedna slamka među vihorove, znači svako treba da izdrži tako nešto, niko ne želi da bude usamljen, da gleda druge kako piju", kaže psihološkinja Snežana Repac.
Trovanje alkoholom, saobraćajne nesreće, povrede usled pada i tuče samo su neke od kratkoročnih posledica koje ova vrsta NE SAMO novogodišnje zabave može ostaviti. Dugoročno – oštećenje jetre, zavisnost i probleme sa mentalnim zdravljem. Ipak ništa od toga ne plaši mlade kada počnu sa čašicom ili dve.
"Karakteristika adolescentnog doba je upravo to egocentrizam, ja znam najbolje, ne može mi se ništa desiti, to su samo price Kojima hoće da me zastraše, samouverenost, vera u to da mogu sve da ogu sve da probaju da im se ništa neće desiti, upravo zbog toga što ne poznaju prirodu problema u koji ulaze", zaključila je Snežana Repac.
Proslava može biti nezaboravna i bez rizika po zdravlje i bezbednost, a doček Nove godine prilika za stvaranje lepih uspomena. Mi smo na ulicama Beograda sreli mlade, koji su nas u to uverili - naši sagovornici su listom isticali da je za proslavu "sve bilo umereno".
A dobili smo i savet iz prve ruke.
"Kao najbitnije da znate samo po sebi kad da stanete i da imate neku granicu, mislim da ako slušate svoje telo znate kad treba da stanete i to je to. fina je granica ali se može prepoznati", rekla je jedna od naših sagovornica.
Čuli smo - ključ je umerenost, odgovornost i svest o posledicama. Neka slavlje ostane povod za radost, a ne za kajanje.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.