Zbog izlivanja nafte na Dunavu zabranjeno je kupanje na novosadskom Štrandu
Ekološki sat otkucava od kada se 30.000 litara nafte juče izlilo na Dunavu kod Novog Sada. Naftna mrlja sada preti da ugrozi Beograd, a prvi na udaru je Zemun.
"Najveća opasnost sa akcidentima je pored hemijskih reakcija i sprečavanje dovoda kiseonika flori i fauni u reci. To je kao da neko navuče foliju preko reke. Može doći do izumiranja jer se smanjuje efekat fotosinteze, odnosno razmene kiseonika fitoplanktona", kaže ekolog Miloš Đurišić.
Kako je objasnio, sada se poremetio lanac ishrane u reci, a zbog hemijske zagađenosti opasnim jedinjenjima ugljovodonika koja izazivaju rak pluća i kože, ljudi su veoma ugroženi, prenosi Blic.
Upozorio je i na to da bi zbog toga trebalo da se uzdrže od kupanja u vodi Dunava dok se situacija ne stabilizuje.
Predrag Simonović, ihtiolog sa Biološkog fakulteta u Beogradu kaže da su iz JVP "Vode Vojvodine" saopštili da su preduzete sve mere čišćenja naftne mrlje, te da ne bi trebalo da bude opasnosti za Beograd.
"Zbog izlivanja nafte na Dunavu zabranjeno je kupanje na novosadskom Štrandu. Veća količina nafte ide desnom stranom priobalja, a iz JVP "Vode Vojvodine" saopštili su da su počeli sa čišćenjem. U tom slučaju do prestonice mogu doći manje količine, koje nisu opasne. Ako se ipak desi da veći deo naftne mrlje dođe do Zemuna, verujem da će se tu i zaustaviti zbog oblika priobalja, a tamo gde se zaustavi može se lako pokupiti", napominje Simonović.
Ekolog Đuričić kaže da su kod ovog izlivanja nafte za ljude veoma opasni policiklični aromatični ugljovodonici koji su dobro poznati kancerogeni agensi.
"Ovi prerađeni derivati nafte nisu lako zapaljivi, ali ta mogućnost ne bi trebalo da bude isključena, i potrebno je pristupiti čišćenju što pre. Koliko god da se očisti uvek će nešto ostati, a nepovratna šteta je već pričinjena jer je već odmah po izlivanju nafte došlo do hemijskih reakcija sa ostalim organskim supstancama u vodi", kaže Đuričić.
Đuričić se osvrnuo i na to da se u Dunav u Srbiji u svakom trenutku ulije ogromna količina fekalija, upozorivši da to takođe značajno utiče na kvalitet vode.
Podsetimo, juče se kod Čelareva izlilo između 25.000-30.000 litara goriva iz broda koji plovi sa bugarskom zastavom koji je usidren.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.