Iako se najveći broj dece pronađe, najvažnije je da do nestanka uopšte ne dolazi
Danas je u Srbiji obeležen Međunarodni dan nestale dece, koji se ove godine posvećuje nestaloj dvogodišnjoj devojčici Danki Ilić iz Banskog polja kod Bora, koja je nestala 26. marta, ali njeno telo još nije pronađeno.
Na godišnjem nivou u Srbiji se prijavi nestanak do 1.500 maloletnika. Iako se najveći broj dece pronađe, najvažnije je da do nestanka uopšte ne dolazi, poručuju iz centra za nestalu i zlostavljanu decu.
"Najčešći broj nestanaka je vezan za bežanje i to se uglavnom dešava iz hraniteljskih porodica, iz nekih socijalnih ustanova, pa i iz bioloških porodica. Najčešći period kada deca nestaju je, recimo, jun kada se završavaju školske godine. Godišnje, nestane najviše dece u adolescentnom dobu, dakle, to je negde od 14 do 16 godine - to su deca koja najčešće i beže iz svog okruženja", kazao je predsednik Centra za nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić.
Otmice se dešavaju u manjem broju slučajeva. Uglavnom to bude jedna do dve godišnje, kaže Jurić. Za takve nestanke aktiviran je sistem "Pronađi me", sa ciljem hitnog obaveštavanja javnosti o nestanku maloletne osobe.
"Sistem Pronađi me ili Amber Alert nije čarobni štapić i sam sistem je predviđen za specifične slučajeve nestale dece, dakle to je ovaj Dankin slučaj. Naravno, sistem će se pokrenuti kada je dete u životnoj opasnosti, tu nema dileme, ali pre svega mi roditelji i svako u svom okruženju mora da uradi pre svega da dete ne odlazi, pre svega da smanjimo mogućnost da bude oteto, ali i ako je nestalo moramo da pomognemo policiji da se što pre pronađe", ističe Jurić.
U sprečavanju potencijalnog nestanka deteta najvažnije je razgovati sa svojom decom, osluškivati njihove probleme. Ukoliko to radimo kako treba, male su šanse da deca odluče da pobegnu iz svog toplog doma i odu u nepoznatom pravcu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.