Obeležena godišnjica smrti Milunke Savić: Heroina srpske vojske

Milunka Savić se upisala u istoriju svetskog ratovanja kao žena sa najviše odlikovanja

05.10.2022. 15:58
  • Podeli:
Milunka Savic_wikipedia-1664977692911.webp Foto: Wikipedia

Povodom obeležavanja godišnjice smrti Milunke Savić i 110 godina od njenog stupanja u srpsku vojsku, danas su postavljeni venci u prisustvu Počasne Garde Vojske Srbije, predstavnika Grada i udruženja SUBNOR, kao i delegacija iz ambasada Rusije, Francuske i Velike Britanije. Ujedno je na Novom groblju položena urna Nataliji Bijelajac, rođenoj kao Antonija Javornik, koju su nazivali Slovenka sa srpskim srcem.

Godišnjici je prisustvovao ministar odbrane Nebojša Stefanović koji je poručio da se identitet srpskog naroda ogleda upravo u liku i delu ovih ratnih heroina.

On je poručio da je identitet jednog naroda u velikoj meri određen njegovom prošlošću u koju su utkani konstitutivni elementi, kao što su tradicija, sistem vrednosti, kulturni obrasci i istorija.

TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC



"Danas stojimo ponosno i uspravne glave se prisećamo onih koji su stvarali identitet srpskog naroda, onih koji su nam ostavili jasne smernice kako se on čuva i zaveštali poštu u slobodnoj Srbiji", kazao je on.

Podsetio je da se ove godine u Srbiji obeležava 110 godina od Prvog balkanskog rata i istakao da pobedom u njemu, kao i odbranom u Drugom balkanskom ratu, naša zemlja nije okončala svoju borbu za slobodu koja je počela 1804. godine.

Ministar je naglasio da su se naši heroji iz balkanskih i svetskih ratova, poput Živojina Mišića, Stepe Stepanovića, Petra Bojovića i ostalih, uzdigli do svetskih visina i ušli u legende.

Tako se, prema rečima ministra, i borkinja u balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu i narednica u Drugom puku srpske vojske Knjaz Mihajlo Milunka Savić upisala u istoriju svetskog ratovanja kao žena sa najviše odlikovanja.



Ministar je navao da je hrabra Milunka Savić u rat ušla predstavljajući se kao Milun i da je tokom dugih ratovanja bila ranjena devet puta, ali i 12 puta odlikovana najvišim srpskim i svetskim ordenjima, kao i proglašena za srpsku Jovanku Orleanku.

Dodao je da je, nakon rata sve do smrti, svoj život posvetila humanitarnom radu, deci i odgajanju siročati.

Stefanović je kazao da se umnogome "naša Srbija" ogleda u liku Milunke Savić.

"Milunka Savić bila je sve ono što je Srbija, odlučna, hrabra, ponosna, spremna na razne žrtve jer je znala da brani svoje, da je pravedna, da ne mrzi jer ne ume i ne želi, da ne traži ništa tuđe i iz duše voli slobodu", kazao je Stefanović.

On je istakao i da je stopama Milunke Savić hodala i Natalija Bijelajac, rođena kao Antonija Javornik, koja je u srpsku vojsku ušla na nagovor svoga strica koji je bio oficir Austrougarske i govorio da je Srbija jedina zemlja u kojoj vlada sloboda, zbog čega je obukao našu uniformu.

"Danas Milunki i Nataliji odajemo poštu i iskazujemo zahvalnost za njihovo žrtvovanje za otadžbinu i pokazujemo da to nije bilo uzalud. Njihove seni žive kroz našu Srbiju. Ona je i danas predvođena predsednikom Aleksandrom Vučićem, baš kao i Milunka Savić, nesalomivi borac, neodustaje, bori se za svoje, čuva slobodu, koju su nam preci izborili, čuva samostalnost, poštuje Istok i Zapad, ali i korača svojim putem - srpskim putem," poručio je ministar Stefanović.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()