Park prirode "Veliki Jastrebac" proglašen za zaštićeno područje

Park prirode "Veliki Jastrebac" prostire se na površini od 39.175 hektara

05.12.2024. 23:00
  • Podeli:
Tan2024-12-0509514172_4 veliki jastrebac MINISTARSTVO ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE-6751b33181715.webp Foto: Tanjug/MINISTARSTVO ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE

Vlada Srbije donela je danas Uredbu o proglašenju Parka prirode "Veliki Jastrebac" zaštićenim područjem, čime je obezbeđena zaštita jedne od najšumovitijih planina Srbije i Balkanskog poluostrva, saopštilo je Ministarstvo za zaštitu životne sredine.

Kako se navodi koncept zaštite Parka prirode "Veliki Jastrebac" zasnovan je na režimima zaštite prvog, drugog i trećeg stepena, a usvajanjem ove uredbe, povećana je površina zaštićenih područja u Republici Srbiji. 

Planina je poznata po bogatim lišćarskim zajednicama reliktnog i endemičnog karaktera, a posebanu vrednost imaju jedinstvene šumske zajednice, uključujući prašumske sastojine planinskog javora (Aceretum heldreichii), kao i šume planinskog javora sa bukvom, šume graba, breze, jele i hrasta.

Park prirode "Veliki Jastrebac" prostire se na površini od 39.175 hektara, na teritorijama opština i gradova Blace, Aleksinac, Prokuplje i Kruševac i predstavlja jedinstvenu prirodnu celinu, a usvajanjem ove uredbe, obezbeđuje se zaštita ugroženih vrsta, ekosistema i staništa.

Na ovom području evidentirano je 10 strogo zaštićenih i 57 zaštićenih vrsta biljaka, 10 strogo zaštićenih i 18 zaštićenih vrsta gljiva, 84 strogo zaštićene i 14 zaštićenih vrsta ptica, kao i brojne vrste vodozemaca, gmizavaca, riba i insekata, ali i 33 vrste sisara.

Na području raste 287 vrsta makrogljiva, što čini oko 10 odsto diverziteta u Srbiji, uključujući 10 strogo zaštićenih, 18 zaštićenih i 28 koje se nalaze na preliminarnoj crvenoj listi gljiva Srbije

Dodaje se da pored biološkog bogatstva, Park prirode "Veliki Jastrebac" predstavlja hidrološko i geološko blago sa mrežom vodenih tokova, mineralnim izvorima i brojnim kulturno-istorijskim objektima, a od posebne važnosti su manastir Naupare, manastir Svetog velikomučenika Georgija - Ajdanovac, kao i termalno kupatilo u Ribarskoj Banji.    

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()