Kada je u 18 sati ovako lepo i sunčano i kada sretnemo nekog na ulici, često zastanemo u pola pozdrava.
Otkako je počelo letnje računanje vremena, pa je u šest sati posle podne i dalje sunčano, često smo u nedoumici da li je ispravno reći dobar dan ili dobro veče. Odgovor na to pitanje potražila je Marija Milićević.
Kada je u 18 sati ovako lepo i sunčano i kada sretnemo nekog na ulici, često zastanemo u pola pozdrava. Ta večita dilema, da li reći dobar dan ili dobro veče? Pravi odgovor za neke zavisi od kazaljki na satu, a za druge od dnevnog svetla.
Iako mi dobro veče uglavnom kažemo kad padne mrak, zanimljivo je da Italijani dobro veče odnosno buona sera govore već od četiri popodne. Iako je to za mnoge ljude zbunjujuće, očigledno je da se kultura pozdrava razlikuje u svakoj državi.
U Slovačkoj, recimo, dobro veče govore tek posle devet sati, a u Bugarskoj dobar dan odmah posle 10 ujutro dok je dobro veče već posle 18 časova.
Verovali ili ne, pravila za pravilno pozdravljanje zapravo postoje, kažu stručnjaci. Nevezano od toga kada ste ustali, dobro jutro se govori sve do podneva odnosno do 12 sati, nakon čega se kaže "dobar dan".
"A koliko god bilo sunčano napolju, od šest sati poslepodne, po pravilu, ispravno je reći dobro veče, jer se tada smatra da počinje večernji deo dana. Do podneva treba da bude dobro jutro, do recimo 17-18h dobar dan, a posle toga ide dobro veče, da bismo mogli da idemo na laku noć", kaže za UNU Nenad Gugl, profesor srpskog jezika.
Eto iako zapravo postoje pravila kada se koristi koji pozdrav, na kraju krajeva i nije toliko važno da li ćemo nekom poželeti dobar dan ili dobro veče. Važno je samo da želimo nekom nešto dobro, što je i svrha pozdrava.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.