Da li na ispravan način vaspitavamo decu i brinemo o njihovom mentalnom zdravlju?
"Hajde da pričamo o seksualnom razvoju" - možete li da zamislite da su ovu rečenicu vama izgovorili roditelji, ili pak da je vi izgovorite vašem detetu?
Razmišljate li da li na ispravan način vaspitavamo decu i brinemo o njihovom mentalnom zdravlju?
Pre više od mesec i po dana otvoren je Centar za mlade Instituta za mentalno zdravlje, koji ima za cilj da pomogne mladima, ali i njihovim roditeljima. O tome šta pokazuje rad novootvorenog Centra, kao i zbog čega mladi najviše odlaze na psihoterapiju razgovarali smo u emisiji "Popodne" sa psihološkinjom Snežanom Mrvić.
“Od otvaranja centra 'Cezama', koji je bio 1. aprila, javilo nam se oko 230 mladih ljudi. Očigledno da postoji potreba za tom vrstom psihoterapijskog, odnosno savetovadnog rada koji centar pruža mladima. Međutim, ono na šta se mi danas fokusiramo jeste prvenstveno prevencija. Dakle, dolaze mladi sa psihopatologijom svakodnevnog života. Oni dolaze sa raznim problemima, koji njima u tom trenutku deluju kao najveći problemi i nerešivi, ali su to problemi koji se tiču i usamljenosti i sa odnosima sa njihovim vršnjacima, do različitih problema tipa koju školu upisati, koji fakultet upisati i ono što je, čini mi se, pohvalno za ovu sada generaciju jeste ta njihova potreba i želja da sa nekim podele svoj problem,” objašnjava Mrvić.
Uobičajeno je oduvek da se psiholozima obraćamo za pomoć samo kada nastane problem, a u stvari je najbitnija stvar prevencija. Da li sada mlađe generacije imaju osećaj za prevenciju?
“Čini mi se da jesu, sad ove generacije malo su više otvorenije i svesnije, posebno kada je u pitanju njihovo mentalno zdravlje. Verovatno je to dostupnost informacija na internetu, gde se oni često edukuju. Što sa jedne strane može biti mač sa dve oštrice, jer ta prevelika dostupnost informacija dovodi do toga da se oni nekad i samodijagnostificiraju ili prepoznaju da imaju neke simptome koje možda i nemaju. Ali je korisno u tom smislu što se i oni trude da destigmatizuju, jer se i dalje dešava, ne samo kod nas, nego i u svetu, da se psihičke tegobe smatraju i dalje nekom vrstom sigme i nekom vrstom sramote. Tako da se mi, koji smo zaposleni tu i koji se bavimo metalnim zdravljem, se trudimo da što više promovišemo, odnosno da ukazujemo koliko je samoprevencija značajna.”
Veliku ulogu u izgradnji dobrog mentalnog zdravlja imaju roditelji.
"Roditelji su primarne figure od samog rođenja, najvažniji objekti sa kojima se dete susretne, važni su u podršci, u sigurnosti, da budu rame za plakanje. Vrlo je važno posvetiti se roditeljima i edukovati ih kako da priđu svojim adolescentima. Roditelji nekada nemaju kapacitete da izađu u susret osobi koja se nalazi u burnoj fizičkoj tranziciji. Mladi se uvek prvo obraćaju vršnjacima, u njih uvek imaju najviše poverenja. Danas se ipak roditelji edukuju, kako da kažu nešto detetu, da im se dete poveri, ali tu ne postoji univerzalan recept, mora da postoji individualan pristup, da se detetu pruži sigurno okruženje i poverenje da može da se poveri mami i tati", poručuje psihološkinja.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.