Ratari: Izgled pšenice bolji u odnosu na prethodnu godinu, vremenski uslovi ključni

Kako je rekao ratar iz Elemira Nebojša Petkanić, u ovom trenutku proizvođači pšenice najviše strepe od oluja i nepogoda

07.06.2025. 22:15
  • Podeli:
poljoprivreda ratari traktor pixabay-651bc1ddb967a.webp Foto: Pixabay

Ovog juna ratari su daleko zadovoljniji izgledom pšenice nego što su bili prošle godine, a poljoprivrednik iz Srpske Crnje Milorad Klincov se nada, kako kaže, da će vreme poslužiti ratare i da će u žetvi ostvariti prinose koji će premašiti višegodišnji prosek.

''Na mojim parcelama usev odlično izgleda i obećava dobru žetvu, ali videćemo do kraja šta će biti. Očekujem prinos od oko četiri tone po jutru, a ne nekim parcelama možda i više. Samo da ne bude visokih temperatura da ne bi došlo do naglog sazrevanja pšenice. Ako žetva bude mogla da sačeka 1. jul, biće dobro“, rekao je Klincov za RTS.

Kako je rekao ratar iz Elemira Nebojša Petkanić, u ovom trenutku proizvođači pšenice najviše strepe od oluja i nepogoda.    

"Ulaganja su bila velika, a pšenica je trenutno u dobrom stanju. Malo joj ova nagla toplota smeta, ali ništa strašno. Očekujem prinos oko šest tona po hektaru. To je nešto više od proseka, jer smo imali padavine u maju. Ipak, videćemo šta će biti do žetve. Ja očekujem da skidanje počne krajem juna“, objašnjava Petkanić.

Zorica Rajačić iz PSS Zrenjanin objasnila je da pšenica možda u početku nije imala uslove za rast i razvoj kao godinu dana ranije, ali usevi sada jako lepo izgledaju. 

''To je dokaz da je proizvodna godina duga i da se vremenski uslovi menjaju. Pšenica je dobro prezimela, nismo imali niske temperature. Tokom zime nije bilo toliko padavina, ali se situacija popravila u martu, aprilu i maju i to je doprinelo da usevi izgledaju zaista dobro'', rekla je ona.

Dodala je da proizvođači sve više ulažu u ovu proizvodnju.

"Poljoprivrednici su svesni da na pšenici ne mogu da uštede. Jedino na čemu još štede jeste na semenu. I dalje se mahom koristi seme iz sopstvene proizvodnje. Ali, kada su u pitanju đubrenje, prihrana i zaštita useva, ulaže se značajno više nego ranije“, rekla je ona.

Tokom 2025. godine dominantne bolesti na strnim žitima su bile one koje napadaju gornje spratove useva kao što su mrežasta i siva pegavost, objasnila je Snežana Parađenović iz Prognozno-izveštajne službe RC Zrenjanin.

"Proizvođači su ove godine preduzeli dva fungicidna tretmana, a mi uvek apelujemo da budu dve kombinacije aktivnih materija u cilju celishodne zaštite. Kada je reč o insektima, problem je pravila žitna pijavica u nekoliko navrata. Njena ekspanzija je sprečena većim padavinama tokom maja“, dodala je.

Trenutno se na više lokaliteta u Srednjem Banatu beleži prisustvo vaši koje su pozicionirane na klasovima.

"Sugerisali smo proizvođačima koji su sejali pšenicu u ranijim rokovima setve da ne preduzimaju ništa, jer dolazi do sazrevanja biljaka i sušenja. Proizvođači koji su kasnije sejali i čija se pšenica nalazi u fazi mlečne zrelosti treba da pregledaju parcele i provere da li su vaši prisutne kako bi preduzeli neophodne mere“, objasnila je ona.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()