Simeunović je naglasio da je veoma pogrešno gledati u svim muslimanima potencijalne ekstremiste.
Direktor Akademije za nacionalnu bezbednost Dragan Simeunović izjavio je da je, kada je reč o ekstremističkim grupama, u našoj zemlji pretežno reč o pristalicama verskog ekstremizma, odnosno pravca među fundamentalističkim interpretacijama islama koji se označava kao vahabizam, dodajući da u našoj zemlji ima stotinak grupa i grupica vahabita, a ukupan broj članova ne prelazi hiljadu.
On je u intervjuu za današnju Politiku rekao da se obično misli da su oni pretežno koncentrisani u Raško-polimskoj oblasti, ali da ih ima i u Beogradu, Kraljevu, Novom Sadu i drugim mestima širom Srbije.
Komentarišući to što je verski konvertit Miloš (Salahudin) Žujović hladnim oružjem, odnosno samostrelom, napao žandarma Miloša Jevremovića ispred Ambasade Izraela u Beogradu, on je rekao da je najnoviji trend u islamističkom terorizmu da se koriste sva sredstva radi ubijanja, kako oni kažu nevernika, kao što su automobili, kamioni, kućni alat, poput čekića ili sekire, pa i oružje namenjeno sportu i zabavi, poput samostrela.
Ocenio je da se na taj način među stanovništvom širi strah od uvećanja mogućnosti za izvođenje nasilnih akata i dodao da je bitan razlog za to i činjenica da su mnoge države u cilju što uspešnije borbe protiv terorizma pooštrile kazne za nezakonitu proizvodnju i posedovanje oružja i eksplozivnih naprava, zbog čega je teroristima sve teže da nabave vatreno oružje i eksploziv.
"Na zakonodavcima je da merama obuhvate i posedovanje onih sportskih rekvizita koji se mogu zloupotrebiti za napad", naveo je on.
Govoreći o tome koji su najčešći motivi da osobe konvertiraju kao što je bilo u slučaju napadača u Beogradu, Simeunović je istakao da je prelazak iz jedne vere u drugu pravo svakog čoveka na slobodu izbora, ali da kada se radi o prelasku u sledbenike militantnog islamizma, postoje neke specifičnosti.
"Reč je najčešće o ljudima koji su nezadovoljni sobom i svojim životom i koji za svoje neuspehe isključivo traže krivce u drugima, pa i u državi i crkvi kojoj pripadaju. Nemogućnost da ostvare lične ciljeve zamenjuju borbom za velike ciljeve‚ dajući pritom sebi u svojoj glavi najzad važnu ulogu", rekao je on.
Istakao je da se radi uglavnom o mladim, nezrelim ljudima, a u manjem broju i o osobama srednje dobi koje su rešile da naprave veliki zaokret u svom životu, od čega očekuju i veliko dobro po sebe.
Simeunović je naglasio da je veoma pogrešno gledati u svim muslimanima potencijalne ekstremiste.
"Od milijardu i po muslimana, koliko ih ima na svetu, ogroman procenat čine miroljubivi, nenasilni ljudi, baš kao kad je reč i o pripadnicima drugih velikih religija. Zato se ne treba ponašati fobično i upirati prstom na islam kao izvor opasnosti. Međutim, kada je reč o nekim militantnim interpretacijama islama, kao što je vahabizam, mora se biti oprezan jer je činjenica da veliki broj među verskim ekstremistima čine upravo vahabiti", rekao je on.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.