Dok Srbi praznuju u evropskim metropolama, ali mediteranskim zemljama, na ulicama Beograda primetan je već broj turista iz inostranstva
Pravo malo čudo u Beogradu. Uobičajenih saobraćajnih gužvi petkom u Beogradu i svim drugim većim gradovima Srbije nije bilo. Kako to obično biva, većina nas pametno je odlučila da spoji ovaj petak sa vikendom, ali i ponedeljkom kada je neradni dan, odnosno državni praznik. Na to dodajte i utorak, koji je neradni dan za sve đake.
Proveravali smo gde se odmaraju naši sugrađani, ali i odakle sve u Beograd dolaze gosti iz inostranstva.
Građani Srbije očigledno su se odlučili da spoje ova četiri dana sa ponedeljkom kada je neradni dan, kada se obeležava Dan primirja u Prvom Svetskom ratu. Ono što smo mogli da primetimo na ulicama Beograda je veliki broj stranaca i čuli smo nešto ranije od njih komentare kako im prija u Beogradu, odnosno u Srbiji, a čuli smo i od našeg sagovornika koja je to ponuda u inostranstvu, a koja u Beogradu.
„Banje su nešto što u ovom periodu ljudi najradije posećuju, Soko banja, Kuršumlijska, Prolom banja, Vrdnik, to su banje koje su godinama najposećenije i najviše tražene. Osim banja imamo i planine, odnosno te porodične destinacije Zlatibor, Divčibare, Kopaonik, Stara planina, i iza toga imamo jednu značajnu migraciju stanovništva iz ovih gradova da posećuju veće gradove kao što su Niš, Novi Sad i u obrnutom pravcu“, kaže za UNU direktor YUTA Aleksandar Seničić.
Za dve osobe polupansion u dvokrevetnoj sobi iznosi 32.000 za vikend u Kuršumlijskoj banji. Isto to u Sokobanji je 14.700 dinara, dok je porodični vikend na Fruškoj gori 41.800 i u tom paketu deca do 12 godina imaju gratis smeštaj.
Kada su planine u pitanju "zlatiborski užitak", odnosno porodični vikend na Zlatiboru u ponudi je od 20.000 dinara, dok na Staroj planini spa odmor za dve osobe košta 70.000 dinara. Na Kopaoniku može da se pronađe vikend, polupansion za dve osobe za 22.000 dinara. Privatni smeštaj može svuda da se pronađe i za 3.000 dinara po osobi, a mnogi se odlučuju da praznuju u inostranstvu.
„Kada su u pitanju autobuski aranžmani oni su se kretali od 70, pa negde do 200 evra, sve zavisi od kvaliteta smeštaja i dužine trajanja. Kada je reč o turističkim aranžmanima oni su od 450 evra pa naviše. To su aranžmani sa ovim praznikom, četiri dana, tri noći, najčešće negde oko 500 do 750 evra“, objašnjava Seničić.
Dok Srbi praznuju u evropskim metropolama, ali mediteranskim zemljama, na ulicama Beograda primetan je već broj turista iz inostranstva.
„Veoma mi lepo, ovo mi je prvi put da sam u Beogradu. Izuzetno sam oduševljena, neki delovi su tradicionalna Evropa, drugi imaju etno Balkana. Zaista jedno pozitivno iskustvo“, kaže jedna turistkinja, a sreli smo i jednog ljubitelja fudbala:
„U Beograd sam došao na fudbalsku utakmicu Crvene zvezde i Barselone. Navijači su ludaci, bile su i dve tuče, ali sve u svemu pozitivno iskustvo. Najviše mi se svidela crkva Svetog Marka i Muzej Jugoslavije“.
Državni praznik ove godine obeležava se u ponedeljak 11. novembra. Iako je neradni dani, mnogi će ipak raditi - medijski radnici, lekari, apotekari, pekari i mnogi drugi.
Drugima možemo samo da poželimo da se lepo provedu na produženom vikendu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.