U selu u kome se tri-četiri jutra zemlje proda za čak 1.000.000 evra, a restitcija kuca na vrata, na opštinski pašnjak od 72 hektara ceo kraj izvodi stoku
U vojvođanskom selu Pavlovci vlada prava jagma za zemljom – jedno jutro prodaje se i za 250.000 evra! Ne samo zbog kvaliteta i pozicije podno Fruške gore, već i zbog činjenice da "preko plota" možete videti Novaka Đokovića kako pije kafu.
Međutim, dolazak kralja tenisa pao je u drugi plan otkada meštani brinu da li će im ostati zemlje za njihovu primarnu delatnost – stočarstvo.
U hronici ove palanke na obroncima Fruške gore, na samo sedam kilometara od Rume, zabeleženp je i da košava rasteruje sve meštane. Ima ih oko 300 u 147 domaćinstava, a školu pohađa samo petoro dece. Možda ni toliko ne bismo znali o Pavlovcima, da zemljište kraj jezera Kudoš 2018. godine nije kupila porodica Đoković.
"Mi smo bili oduševljeni što je Đoković došao. Ovo mesto je, praktično, izumrlo kad smo mi došli. Ljudi su umirali, nije bilo novih lica. Eto, napravili su malo asfalta, da nije došaa Đoković, ne bi automobili mogla od rupa da idu!", kaže za UNU meštanka Draginja Benežan.
Pavlovčani su se nadali teniskom terenu ili akva parku, ali prisustvo slavnih komšija u pretežno stočarskom kraju podiglo je cene parcela – naročito kraj jezera punog deverika i šarana.
"Neko traži, a nekada se i proda tri-četiri jutra za 1.000.000 evra. Ili dva-tri hektara za 700.000 evra", navodi agent za prodaju nekretnina Gordana Jakšić Bokić.
A pre šest godina, jutro zemlje tamo prodavalo se za 2.000-3.000 evra. U selu ima jedna prodavnica, jedna ambulanta i samo jedno venčanje za poslednjih pet godina. Ipak, Pavlovčani sada muče druge muke. Na pašnjaku od 72 hektara, koji pripada mesnoj zajednici, ceo kraj izvodi stoku. Međutim, slovo restitucije je stiglo i do ovog parčeta Srbije.
"Problematično je, jer smo mi bez ikakve najave i obaveštenja da će pašnjak uzeti crkva", ističe Draginja Benežan.
Ona se sa porodicom doselila pre devet godina. Gaji koze i prodaje sir i mleko. Ako se promeni namena pašnjaka, kaže da će stočari propasti. Objašnjava i da su mleko i meso mnogo kvalitetniji ako stoka pase, a mušterije to cene.
"To je izuzetno zdravo mleko. A sad otkad je bila ova korona, mleko je traženo. Ali, što se nas tiče, mnogi će prestati, jer nemamo zemljište. To je sve finansijski neizdrživo, nećemo moći cele godine da ih hranimo na jasle", objašnjava sagovornica UNE.
U sličnoj je situaciji i Dušan Đapić. Ima 140 ovaca, 30 koza i dobrog psa čuvara. U ove krajeve je stigao je iz Dalmacije. I u 80-oj godini vodi računa o svom stadu, a ako se zemlja proda ima samo jedne rešenje.
"Ja onda prodajem stado, idem u Rumu. Penziju imam, a sin će ići u vozače, pa će negde da uzme da radi", kaže Đapić za UNU.
Meštani se za sada nadaju seoskom zboru koji bi trebalo da organizuje mesna zajednica, kako bi stočari konačno mogli da čuju šta će biti sa zemljom i njihovim poslom. Oni kažu da bez životinja i poljoprivrede na najkvalitetnijem zemljištu, svi milioni dati za parcele odlaze u bescenje.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.