Glavni urbanista grada Beograda ističe da se odluka Vlade, o očuvanju onoga što se smatra vrednim, poštuje i danas.
Povodom najavljenog rušenja i promene namene kompleksa Beogradskog sajma i zgrade Generalštaba, Radna grupa, formirana od akademika, članova udruženja i društva arhitekata iznela je, na ovu temu, jasan stav i zahteve. Glavni urbanista grada Beograda ističe da se odluka Vlade, o očuvanju onoga što se smatra vrednim, poštuje i danas.
Radna grupa sastavljena od arhitekata, urbanista i građevinskih inženjera tražila je da se Beogradskisajam sa halama 1, 2, 3 i 4 proglasi za spomenik kulture. Takođe, da se kompleks Generalštaba i Ministarstva odbrane proglasi kulturnim dobrom od izuzetnog značaja. To znači da treba da se restaurira u skladu sa utvrđenim merama zaštite kulturnih dobara, koje propisuju da se ti objekti vrate u prvobitno stanje.
„Ovo je apel struke. Znači van politike, za odbranu identiteta, za odbranu kulturnog nasleđa, za odbranu arhitekture. Arhitektura je takođe ugrožena, preko arhitekture svi naši životi. Prema tome ovo je jedan apel, ja bih rekao jedan od poslednjih apela, da postoji struka“, objašnjava arhitekta prof. emeritus Branislav Mitrović.
Radna grupa napisala je Deklaraciju o sudbini Beogradskog sajma i Generalštaba uz konkretne zahteve, koja je poslata svim nadležnim ministarstvima, institucijama i društvima. Kako ističu, struka, ovom prilikom, poziva nadležne na dalji razgovor.
„Dao sam svoje mišljenje, da smatram da Beogradski sajam koji se nalazi na lokaciji na kojoj je danas, on više ne može da odgovori izazovima grada Beograda. I da je on nekada bio praktično obod grada, a danas je to suvi centar grada. Mislim da će novi sajam koji se pravi, tamo blizu, to jest preko puta Nacionalnog stadiona, zaista biti sajam koji će moći da odgovori svim potrebama jednog dvomilionskog grada“, kaže predsednik Privremenog organa grada Beograda Aleksandar Šapić.
Glavni urbanista grada Beograda, ističe da ista odluka Vlade od pre deceniju i po, o zaštiti onoga što se na Sajmu tada smatralo vrednim, važi i danas.
„Nikakav plan još uvek nije donešen, znači, još uvek nije završen postupak da bi svi mi znali kako će tačno prostor oko Sajma i sam Sajam izgledati. Svakako hala jedan će ostati kakva takva je, rekonstruisana, dobiće neku javnu namenu, ali to je u mesecima ispred nas da svi mi vidimo kako će to izgledati. Kada pričamo o Generalštabu, ono što je izvesno jeste da je tehnički nemoguće i finansijski neopravdano da se sam objekat rekonstruiše“, kaže glavni urbanista Marko Stojčić.
Stojčić poziva na strpljenje, jer ćemo u narednim mesecima videti šta je konačan zaključak, kako bi taj prostor mogao da izgleda, kakva će biti njegova namena i u kojoj će meri arhitekta zgrade generalštaba, Nikola Dobrojević, biti uvažen.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.