Stanje migracija u Srbiji stabilno: Broj migranata smanjen za 73 odsto u odnosu na prošlu godinu

Države iz kojih najčešće dolaze su Sirija, Avganistan, Maroko, Turska i Pakistan

14.05.2024. 09:57
  • Podeli:
migranti lipa anadolija (4)-6533efaca6182.webp Foto: Anadolija

Komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević rekla je da je broj migranata u Srbiji smanjen za 73 odsto u odnosu na prethodnu godinu, kao i da pad broja migranata datira od prošle jeseni.

Ona je za list Politika rekla da je to mahom je rezultat novouspostavljene saradnje vlasti Turske i Grčke na polju prevencije iregularnih migracija na Egejskom moru i na kopnenoj ruti.

"Stanje migracija u Srbiji je stabilno – sve institucije odgovorno i kontinuirano rade svoj posao i spremne su ukoliko dođe do povećanog broja migranata. Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije ima jedan od najbolje uređenih sistema prihvata i upravljanja migracijama, a tokom protekle godine radili smo odgovorno i humano prema svim kategorijama osoba koje se nalaze u našoj nadležnosti", rekla je Stanisavljević.

Prema njkenim rečima, svako od migranata koji prođe kroz centre kojima upravlja Komesarijat dobija smeštaj, hranu, odeću, medicinsku negu, human pristup onih koji sa njima rade, a svoj deci smeštenoj u centrima obezbeđen je pristup obrazovanju. 

Ona se zahvalila na podršci i saradnji jedinicama lokalne samouprave, međunarodnim organizacijama i donatorima - pre svih Evropskoj uniji, za koju kaže da je najveći donator sredstava za upravljanje migracijama u Srbiji.

Prema podacima Komesarijata za izbeglice i migracije od početka godine do danas ukupno je evidentirano 6.705 osoba, a u odnosu na isti period u prethodnoj godini, kada je evidentirano 24.640 migranata, to predstavlja pad od 17.935 osoba.

 Države iz kojih najčešće dolaze su Sirija, Avganistan, Maroko, Turska i Pakistan.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()