Sve više zaraženih po školama: Da li će grip i veliki kašalj produžiti mini raspust?

Po odeljenju izostaje i trećina đaka, dosta nastavnika već na bolovanju

08.02.2024. 18:36
  • Podeli:
kašalj, veliki kašalj, pedijatar, doktor, dete, pacijent, dečak, kašljanje, pregled, virusna infekcija - shutterstock-6576c6bc8725f.webp Foto: Shutterstock

Raste broj zaraženih od velikog kašlja, gripa i drugih virusa i respiratornih infekcija. Prema podacima „Batuta“, najviše je obolelih među školskom populacijom, u školama je sve manje đaka i nastavnika, pa su ponovo aktuelizovane priče o vanrednom mini-raspustu!

Školarce u Srbiji, kako osnovce tako i srednjoškolce, naredne nedelje očekuje četvorodnevni odmor zbog državnog praznika Sretenja, te će školske klupe biti prazne od četvrtka 15. pa sve do ponedeljka 19. februara kada bi trebalo da bude nastavljena nastava. Međutim, zbog eksplozije virusa nije isključeno da dođe do pravog malog raspusta koji bi u tom slučaju trajao već od ponedeljka, 12. pa do sledećeg - 19. februara.

Od gripa i sličnih virusa najviše oboljevaju deca školskog uzrasta

„Prema izveštajima zdravstvenih ustanova primarne zdravstvene zaštite na teritoriji Beograda, u periodu 29. januara do 4. februara 2024. od akutnih respiratornih infekcija (ARI) obolelo je 18.939 osoba, a od oboljenja sličnih gripu (OSG) - 877. U odnosu na prethodnu izveštajnu nedelju broj obolelih od ARI je veći za 24,6 odsto, a broj obolelih od OSG za 38,8 odsto“, saopštili su iz Gradskog zavoda za javno zdravlje (GZZJZ).

Među obolelima od ARI najviše je osoba uzrasta od 5 do 19 godina (38,2 odsto). Takođe, od ukupnog broja osoba prijavljenih sa OSG najviše je osoba dobne grupe od pet do 19 godina (42,9 odsto). Dakle i u jednom i u drugom slučaju reč je upravo o školarcima!

Oglasilo se Ministarstvo prosvete

Zato se, baš kao i na kraju zimskog raspusta, opet postavlja pitanje šta će biti sa predstojećim raspustom za Dan državnosti, odnosno da li će on početi u ponedeljak, umesto u četvrtak, i trajati sedam umesto četiri dana.

Na upit „Blica“ da li će ovaj Sretenjski raspust biti produžen iz Ministarstva prosvete rekli su da „još nije upućen nikakav zahtev direktorima škola koji se odnosi na izjašnjavanje po pitanju produžetka Sretenjskog raspusta na celu sledeću nedelju”.

"Ovakva inicijativa do sada nije stigla Ministarstvu prosvete. Kao i uvek, odluku o eventualnom produžetku raspusta zbog epidemiološke situacije, Ministarstvo prosvete donosi na preporuku nadležne institucije Ministarstva zdravlja, odnosno Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“, koji kontinuirano prati epidemiološku situaciju", navode iz ovog ministarstva.

Iz više osnovnih i srednjih škola u Beogradu i unutrašnjosti za "Blic" su rekli da nisu dobijali upite Ministarstva prosvete o tome kakvo je brojčano stanje učenika u školama.

Ipak u novosadskoj OŠ "Sonja Marinković" kažu da su od nadležnih dobili upit o broju nastavnika koji su zbog sezone virusa na bolovanju.

Mnogo bolesnih đaka i nastavnika

Prosvetari takođe potvrđuju da je dosta bolesnih đaka, ali i - nastavnika.

" Jeste povećan broj zaraženih, kako dece tako i nastavnika. Zbog toga se uočava problem i pronalaska nastavnog osoblja, odnosno stručne zamene. Prinuđeni smo da se orijentišemo ka nestručnim zamenama, a to znači da su nam na zameni i oni koji nisu ispunili sve zakonske uslove u pogledu stručne spreme, ali mogu da rade", objašnjava za „Blic“ Darko Eger direktor OŠ „Kneginje Milica“ na Novom Beogradu.

Prema njegovim rečima, da li će predstojeći školski raspust za Dan državnosti početi ranije zavisi samo od toga šta „Batut“ proceni.

"Institut za javno zdravlje „Batut“ je taj koji će konačno reći da li je potrebno da raspust traje duže. Epidemiolozi ovog instituta su ti koji an", aliziraju gradijent virusa kroz učeničku populaciju, te na osnovu toga procenjuju da li će pomerati nastavu ukazao je Eger.

"Batut" se još nije oglasio ovim povodom, tako da se za sada situacija i dalje prati, ali još nama konačne odluke.

Nije prvi put da se razmišlja o dužem raspustu, slična situacija bila je i sa zimskim raspustom, kada se takođe čekala odluka „Batuta“ da se raspust produži.

I Slavica Đukić Dejanović, ministarka prosvete, rekla je uoči početka drugog polugodišta, da neće biti odlaganja, odnosno da ono počinje na vreme, ali da će se situacija svakako pratiti, i da ukoliko bude bilo potrebe, doći do prekidanja u nastavi.

Raspust produžavan 2019. godine, ali i 2020. i 2022.

Odluku o produžetku raspusta u Srbiji donosi Ministarstvo prosvete, ali uz preporuku Ministarstva zdravlja i Instituta „Batut“. Ova odluka može biti rezultat različitih faktora, uključujući epidemiološku situaciju, vremenske uslove ili druge okolnosti koje mogu uticati na redovno obrazovanje učenika.

Produžavanje školskog raspusta nije nešto neuobičajeno na ovim prostorima. Tako su đaci 2019. godine zbog epidemije gripa imali nedelju dana duži raspust, a slična situacija ponovila se 2020, kada je raspust produžen za četiri radna dana. Đaci su duže na odmoru bili i početkom 2022. godine, ali ovog puta zbog pandemije korona virusa.

Prema rečima sagovornika "Blic" situacija u školama je takva da je evidentno da ima bolesne školske dece, ali i nastavnika. Međutim, to varira od škole do škole, jer je dovoljno da jedno dete dođe prehlađeno na nastavu pa da se prehladi skoro celo odeljenje, ali i nastavnici.

Školski kalendar


15-18. februar - mini-raspust za Dan državnosti
22. i 23. mart - proba male mature
28. mart - 3. april - vaskršnji raspust za đake u Vojvodini
27. april - 6. maj - prolećni raspust
31. maj - kraj školske godine za đake 8. razreda i 4. godine srednjih škola
14. jun - kraj godine za sve ostale osnovce
17, 18. i 19. jun - mala matura
21. jun - kraj školske godine za ostale srednjoškolce
28. jun - podela knjižica

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()