UNA analiza: Da li su javni registar i hemijska kastracija efikasno rešenje za pedofile?

Registar pedofila postoji, ali nije dostupan javnosti, iako je dosadašnja praksa pokazala da je često reč o povratnicima.

Autor: Tijana Škodrić
06.03.2024. 20:22
  • Podeli:

U nastavku akcije „Armagedon" uhapšeno je sedmoro osumnjičenih pedofila. Prema poslednjim podacima Ministarstva pravde, u Srbiji ima 675 registrovanih pedofila, ali skrećemo pažnju da je taj broj iz avgusta prošle godine. S obzirom na to da je pedofilija bolest, otvoreno je pitanje koliko su zaista efikasne kazne koje se pedofilima izriču, zbog čega se iznova pokreće tema o uvođenju hemijske kastracije, ali i o javnom registru pedofila. 

Registar pedofila postoji, ali nije dostupan javnosti, iako je dosadašnja praksa pokazala da je često reč o povratnicima. 

„Ukoliko biste pitali stručnu javnost, tu mislim na pravnike i medicinske radnike, tu ne bi bilo podeljenih mišljenja, velika većina bi smatrala da registar pedofila ne treba da bude javan. Da ne bi svako na ulici uzimao pravo u svoje ruke, šutirao nekoga i tome slično“, kaže za UNU advokat Andrija Marković. 

Sa druge strane, imamo oca za čijim detetom je strepela čitava Srbija, a na kraju potrage i oplakivala.

„Jesmo zagovornici javnog registra seksualnih prestupnika, mislimo da je vrlo bitan. Kada govorimo o hemijskoj kastraciji, bez obzira što znam da u nekim zemljama postoji, nisam zagovornik takvog modela isljučivo zbog toga što se pokazao kao neuspešan“, ističe osnivač Centraza nestalu i zlostavljanu decu Igor Jurić.

Jurić navodi da su počinioci zbog polne nemoći bili suroviji prema žrtvama. Dodaje da u svim zemljama gde je bila uvedena, kastracija nije bila delotvorna. Svakako bi u Srbiji usvajanje takve prakse bio dug proces. 

„Nije svakako u skladu ni sa našim Ustavom, ni sa zakonskim propisima i lično mislim da nikada neće biti deo našeg pravnog sistema, jer svako ima pravo na novu šansu i kad izađe iz krivične ustanove smatra se da je na pragu novog početka. Mislim da bi mu sva ljudska prava bila ugrožena ako bi se na taj način borilo protiv ovog krivičnog dela“, kaže advokat Marković. 

Kao korak ka mogućem suzbijanju pedofilije u Srbiji, predlažu se lekovi za pedofile koji bi umanjili njihov nagon. 

„Sa druge strane moramo da radimo i mnogo više da delujemo po pitanju informisanosti dece i roditelja, jer tu definitivno vidim rešenje problema, to jeste duži i teži proces, ali sa boljim rezultatima i ishodima“, naglašava Jurić za UNU. 

Ukoliko roditelji primene stručne savete smanjuju se rizici za decu, ali Jurić najavljuje kampanju čiji će fokus biti komunikacija sa decom. 

„Obratićemo se deci osnovnog školskog uzrasta gde želimo da budu mali detektivi i želim da ih svi učimo šta su štetne stvari na Internetu, šta su rizične situacije“, istakao je Jurić.

Iako su u Srbiji kazne za pedofile stroge, prevencije gotovo i da nema. Posledica su - povratnici. Zato nadležni apeluju da svi koji se osete ugroženo to i prijave, između ostalog i putem platforme "Čuvam te" koja služi za prevenciju nasilja koje uključuje decu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()