Razgovor sa decom je osnovna stvar koju treba da praktikujemo, naglašavaju stručnjaci
Posle događaja koji su obeležili prošlu nedelju, svi pozivaju roditelje da prate šta im deca rade na mrežama i kako provode vreme na internetu.
Stručnjaci im poručuju - najbolje je da u toj ulozi nisu islednici, nego istraživači, spremni da posavetuju decu i sa njima razgovaraju.
Brži su, informisaniji i naviknutiji na ekran mnogo više nego što su mame i tate bili. Bez telefona su im dani nezamislivi, ali u jednom trenutku roditelji shvate da moraju da kažu "STOP".
"Oduzimanje rutera je čini mi se, najgora stvar u detinjstvu jednog tinejdžera. Isključiti internet, isključiti wi-fi. To je ljutnja, to je bes, to je ponašanje kao da se ruši svet, kao da nema dalje. Međutim, sve to prođe", kaže majka Dubravka Delibašić.
A mama troje dece još dodaje da je mislila da je sama na svetu u borbi protiv interneta. Na naše pitanje: Kako zna šta oni rade, ističe da je tamo gde su joj i deca, pa makar to bili TikTok i Instagram. Međutim, stručnjaci za sajber bezbednost ističu da je veća zainteresovanost za ograničavanje aplikacija.
"Na TV emisijama stoji 12+, 16+, i tako dalje. Stoje ograničenja. Ista pravila i ista logika treba da važi za internet. Za to postoje određeni softveri koji su besplatni, dobićete more softvera za ograničenje pristupa", kaže specijalista za sajber bezbednost Goran Kunjadić.
Što podrazumevaju sofisticirane metode blokade sadržaja punih nasilja, mržnje, pornografije, ali i online kockarnica i kladionica. Ipak, da li roditelji u Srbiji koriste tako nešto?
"Kada je reč o aplikacijama za kontrolu vremena na internetu, koje sve sajtove posećuju, palo mi je nekoliko puta na pamet: Da li da i ja to uradim? Ali negde, ja želim da imam poverenje u svoju decu. Pre svega, mislim da time što imam poverenje u njih činim dobro u njihovom vaspitanju", ističe Dubravka.
"Možemo, putem ovih softvera koje sam pomenuo, može se pratiti bilo koji uređaj ili aplikacija. Ali ponavljam, da je razgovor sa decom osnovna stvar koju treba da praktikujemo", naglašava Kunjadić.
Decu dakle lako možete pratiti. Ako ste vični, možete saznati kojom brzinom vozi vaš tinejdžer ili kako troši novac sa računa. Ipak, podsećaju stručnjaci, mora da postoji granica, ali i balans. Jer prekomerna kontrola, slučajno ali temeljno, narušava odnos dete-roditelj što nekada može da bude pogubno za razvoj ličnosti.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.