Ni bebisiterki, ni dadilja trenutno na tržištu rada nema
Sat usluge bebisiterke trenutno košta od 500 do 1.000 dinara, a ukoliko želite da je vodite sa sobom na odmor kako bi vam i tamo čuvala dete, dan je od 100 do 150 evra.
Dadilja je nešto drugo i to uglavnom podrazumeva osmočasovno radno vreme i druge usluge uz čuvanje dece.
Ni bebisiterki, ni dadilja trenutno na tržištu rada nema.
U proseku, dadilja koja čuva decu osam sati, pet dana u nedelji, ima platu između 60.000 i 70.000 dinara, što uglavnom zavisi od toga da li se čuva jedno ili troje dece.
"To mogu da priušte oni ljudi koji su bolje plaćeni jer sat vremena i nije tako jefitno, jer dadilja u kući obavlja i dodatne poslove u smislu ako ima slobodnog vremena da skuva ručak za porodicu, da uključi mašinu, da opere veš i sredi sudove", kaže dadilja Brankica Nikolić.
Bebisiterka se angažuje na sat vremena i ona je isključivo zadužena za decu.
"Pod tim podrazumevamo intelektualan rad, animacija, krativnost, kod nas su strogo zabranjeni mobilni telefoni, pametni uređaji, one provode dosta vremena sa njima napolju naravno ukoliiko to vremenske prilike dozvoljavaju. Priprema obroka, njihovih stvari, održavanje lične higijene dezinfekcija igračaka i priprema obroka za decu", kaže vlasnica agencije "Pepa babysitting" Bojana Lazarević.
U sezoni godišnjih odmora postoji mogućnost da dadilju povedete na more.
"To jeste neka vrsta luksuza ali vodi se osoba u inostranstvo, odvaja se na 24 sata od porodice, prijatelja. Tako da to jednostavno i košta. Cene su različite, ali to prisustvo osobe 24 sata se kreće u nekom intervalu od 150 do 200 evra po danu, u zavisnosti da li je osoba mlađa starija, više manje iskustva, da li govori jezike", dodaje Lazarević.
Prema rečima bebisiterke sa dugogodišnjim iskustvom u Parizu, velika je razlika između očekivanja roditelja ovde i u inostranstvu.
"Mame u Srbiji očekuju od dadilja i kuvanje i peglanje, u stvari one očekuju kućnu pomoćnicu i očekuju da dadilje obavljaju sav posao umesto njih u Parizu je to striktno, u inostranstvu generalno", kaže bebisiterka Boba Nikolić.
Sve je to dovelo do toga da je sve manje onih koji žele da rade taj posao ovde.
"Zato što majke očekuju previše i da obavljaju njihov posao, a sa obzirom na odgovornost koju jedna dadilja nosi mislim da to nije dovoljno plaćeno i da se taj posao ne ceni dovoljno", kaže Nikolić.
"Mnogo njih ni ne žele da rade taj posao jer je to jako odgovoran posao, posvetiti nekom ono što je najvrednije u životu, nije lako baš svakom", kaže dadilja Brankica Nikolić.
Svi naši sagovornici su saglasni u tome da roditelji ne mogu da očekuju da nađu bebisiterku, odnosno dadilju, u roku od nekoliko dana i da je neophodno minimum mesec dana unapred najaviti angažman.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.