UNA pita stručnjake: Zašto da i zašto ne - uvođenje informacionog sistema 'Zdravitas' pod lupom

U javnosti i dalje traje polemika o tome da li nam je ta platforma potrebna ili ne

Autor: Web UNA TV
04.12.2024. 16:36
  • Podeli:

Iako je odložena primena informacionog sistema "Zdravitas", kojim bi se elektronski vodila evidencija o fizičkom razvoju i motoričkim sposobnostima učenika, u javnosti i dalje traje polemika o tome da li nam je ta platforma potrebna ili ne. Upravo o toj temi razgovaralo se u emisiji "Podne". Dok se roditelji pitaju šta je Zdravitas, čemu služi, ko i zašto prikuplja podatke, Ministarstvo prosvete poručuje da je zapravo reč o pogrešnim tumačenjima i nerazumevanju dela javnosti. 

 Još od 2017. godine priča se o Zdravitasu, ali se i dalje nije stiglo do njegovog uvođenja. Svi se slažu da je merenje i praćenje učenika potrebno, ali se mišljenja razilaze oko toga kako to sprovesti. "Zdravitas nije za nas", poručuju roditelji. Više od 23.000 njih potpisalo je peticiju protiv primene te platforme.

"Pristup tom portalu ima Gugl, ima nekoliko biblioteka, i ime open source. To je jako nebezbedno. Znači, svako bukvalno može klikom, svako ko uđe na portal, klikom šalje preko brauzera informacije i guglu i bibliotekama i open source-u. Open source je otvoreni kod. To su programi koji su dostupni širokoj javnosti i tu postoji široki protok informacija", kaže za UNU Nada Gladović, predsednica Udruženja građana "Lekari i roditelji za nauku i etiku"

Da nema govora o zloupotrebi podataka, tvrdi ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović. U školama se i sada meri telesna težina i visina dece, brzina trčanja i druge fizičke sposobnosti. Evidencija koja je vođena u pedagoškim dnevnicima, sada bi samo bila pretočena u digitalni oblik, objašnjava ministarka Đukić Dejanović.

„Nema ni govora o tome da će te podatke imati bilo ko drugi. Dakle, izuzev nastavnika, deteta i roditelja niko drugi. Ali stvorila se atmosfera da se radi o naročito osetljivim podacima u vezi sa zdravljem. Zapravo, nijedan element zdravlja, izuzev ovih šest-sedam fizičkih karakteristika deteta i određenih testovnih vrednosti, ne bi bio na toj platformi”, ističe Slavica Đukić Dejanović.

Nastavnici neretko kažu da su preopterećeni administracijom, a Zdravitas je upravo jedan od načina da se toga oslobode, ističe resorna ministarka. Većina prosvetara, međutim, ne želi da prihvati ovu platformu upravo zbog toga što će, kako kažu, dodatno opteretiti njihov rad.

"Ako uzmete Zdravitas npr. kako oni gledaju, održava se dva puta godišnje, na početku i na kraju školske godine. Oni nam kažu da je dovoljno tri nastavna časa da se obave sva merenja. Minimum šest časova je potrebno za jedno merenje u jednom polugođu i u drugom polugođu isto toliko. Međutim, to onda pravi problem ministarstvu zbog fonda časova fizičkog. Fond časova fizičkog je 108, ako oduzmete 10 ili 12, to je već negde oko 10 odsto, a ono što može da se uzme po zakonu je 5 odsto", kaže za UNU Danilo Gligorić iz Sindikata obrazovanja i prosvete.

Sumnja se i u validnost merenja, a mnogima smeta i obaveza koja se na taj način nameće. Zato se čini da će biti potrebno posložiti mnoge kockice da bi projekat Zdravitas zaživeo.  

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()