UNA sa policijskom patrolom na beogradskim ulicama: Ovo su tri najčešća prekršaja u saobraćaju

Samo od početka godine 84 pešaka poginulo je na teritoriji Srbije, dok ukupno 500 ljudi godišnje strada na putevima u Srbiji

16.09.2022. 20:01
  • Podeli:
Saobraćajna policija_kontrola saobraćaja_Foto UNA.jpg Foto: UNA / Ilustracija

U poslednjih osam dana u saobraćajnim nezgodama širom Srbije poginuo je veliki broj ljudi, a samo u poslednja dva dana čak devet. Policija je od danas pojačala kontrole u saobraćaju, a naša ekipa provela je dan sa njima na terenu.

Učesnici u saobraćaju i dalje nemaju naviku da se propisno vezuju, a u to smo se uverili već u prvih nekoliko minuta rada saobraćajne policije. Čovek u automobilu koji je zaustavljen, ne samo da nije koristio sigurnostni pojas, već je vozilo i napustio, što se takođe tretira kao prekršaj. 

"Od početka godine imam podatke za Srbiju. Mi smo sankcionisali, odnosno otkrili i procesuirali 270.000 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja, nakon toga najčešće pisan prekršaj je nekorišćenje sigurnosnog pojasa, 150.000 je otkriveno, a na trećem mestu, što je malo čudno, je nepropisno korišćenje mobilnog telefona, 42.000 vozača je kažnjeno zbog ovoga. Iz godine u godinu mi otkrivamo sve veći broj vozača koji su pod dejstvom alkohola, do sada je već 40.000 vozača isključeno iz saobraćaja", kaže major Vladimir Vida iz Uprave saobraćajne policije.

I Evropska komisija je saglasna da su prebrza vožnja, alkohol i nevezivanje pojasa - ubice u saobraćaju. Međutim, i oni koji nisu za volanom stradaju. Samo od početka godine 84 pešaka poginulo je na teritoriji Srbije. 

"Ova sada sedmodnevna akcija koja se sprovodi, u fokusu našeg rada biće i sankcionisanje pešaka koji nepropisno prelaze ulicu, u smislu sankcionisanja onih koji koriste telefon ili imaju slušalice na ušima dok prelaze ulicu", dodaje Vida.

Da mnoge doslovno ne zanima šta propisuje Zakon o saobraćaju, uverili smo se i na jednom od pešačkih prelaza. Koliko je opasno, videćete na primeru sa ulice u Zemunu, gde pešak prelazi ulicu na crveno svetlo i koristi mobilni telefon.

"Prošle godine smo sproveli ovu akciju i kažnjeno je ukupno 210 pešaka", navodi saobraćajni policajac.

Na godišnjem nivou na putevima Srbije strada oko 500 ljudi. Samo od početka ove godine taj broj je skoro 400.

"Zato ova akcija i ima značaj i jako nam je bitan medijski prostor, da pričamo o tome i da utičemo pre svega na svest učesnika u saobraćaju, kako bi spasili te živote", 

Policija akciju pojačane kontrole sprovodi do 22. septembra.
 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()