Svaka priča korisnika je slična, posla nema, zato se uglavnom oslanjaju na pomoć.
Za mnoge Srbe koji žive na Kosovu i Metohiji hrana koja se priprema u narodnoj kuhinji jedini je obrok. Prva među njima je "Majka devet Jugovića", otvorena 2001. godine, njen deo su i školske kuhinje, a svakodnevno hrani više od 2.500 ljudi.
U selu Prekovce svako rano jutro je užurbano i radno, tu nema slobodnih dana, a ni praznika, jer glad ne pita.
"860 hleba se ispeče za jednu noć, tu je pekara na drva, jedina, druge u kujnama su na električnu energiju. Mnogo lepo miriše. Da, tu se peče hleb, ljudi znaju na punktovima gde čekaju sa kanticama i torbama, dođu da uzmu tu hranu, trudimo se da ne idu mnogo peške i
zbog bezbednosti i okolnosti koje nas nas prate", kaže Svetlana Stević, predsednik nevladine eparhijske organizacije "Majka devet Jugovića".
Glavni kuvar Miladin Kostić u poznim šezdesetim godinama, ne odustaje od pomaganja.
"Pozivamo sve te mlade ljude, jer da mi nismo tu verujem da bi bilo 60, 70 odsto manje stanovništva srpskih živalja. Novobrdski i gnjilanski region. Ovo je humano i lepo raditi. Znajući za koga se radi još lepše. Tako da sam ja što se tiče toga baš srećan", kaže za UNU Kostić.
Svaka priča korisnika je slična, posla nema, zato se uglavnom oslanjaju na pomoć.
"Pozivam sve dobre ljude, dobre volje, donatore, humanitarne organizacije da pomognu ovaj narod ovde. Živimo u getu, šta drugo da kažem, nije lako, kad osvanemo, osvanuli smo, svašta nam se dešava. Moramo izdržati i istrajaćemo na svojim ognjištima", priča nam jedan od korisnika.
"Situacija se u nečemu poboljšala kao što je u kretanju, funkcionisanju sa Albancima, kupovini, prodaji i ostalog, ali što se tiče vraćanja na posao i rada, tu i dalje imamo jako velikih problema. Te porodice koje su nekada živele normalno, posle krađe stoke, okupacije zemlje, oni su postali socijalni slučajevi i evo danas se nalaze na "Narodnoj kujni", dodaje Kostićeva.
Da li je moguće da se barem neko izvuče iz te nulte tačke siromaštva.
"Mi dosta radimo na tome ima porodica koje su koristile hranu i koje sada više ne koriste hranu, ali je mnogo truda i napora zajednički sa mnogim organizacijama smo uspeli da ih nekako pokrenemo i da ih vratimo u neki normalan život", dodaje.
Jedna od njih je i Humanitarna organizacija "Svi za Kosmet" koja skoro dve decenije pomaže narod Kosova i Metohije.
"Ovde se znači uzima roba koja je za potrebe nekih 10 do 15 dana i onda se ovde doteruje, tu je brašno, tu je so, ulje, konzerve graška, boranije, začini, to je u suštini ono što mi ne možemo da proizvedemo, a što ide u velikim količinama. To su i velike stavke i vrlo skupe. A što se tiče mesa, mleka i jaja, mi to sve sami u suštini proizvedemo", pojašnjavaju nam.
Na pitanje da li su se spremili za zimu, Svetlana u dahu odgovara: Mi na Kosovu smo uvek spremni.
Svetlana objašanjava da kada bi svako u Srbiji mesečno odvojio barem 100 dinara u humanitarne svrhe, siromaštvo bi se iskorenilo. Narodna kuhinja "Majka devet Jugovića" nas podseća da ne smemo da zaboravimo dobrotu.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.