Sve je veća zainteresovanost za upis devojaka u vojne škole
Sve više devojaka želi da upiše srednju školu u Srbiji. Bojana i Kristina su jedne od njih, a kako piše RTS, kažu da im je čast nositi uniformu i služiti otadžbini i baš to su bili razlozi da upišu vojnu školu.
Od 2016. u ovu školu mogu da se upišu i devojke. Iste godine bilo ih je manje od 30 odsto, a svake naredne sve više.
"Kada sam videla konkurs na kraju osmog razreda bio je preveliki korak, ali ja sam odmah bila sigurna u to. Nisam se pokajala nijednog trenutka što sam upisala ovo", kaže Kristina Portić.
"Ovaj život ovde je promenio neke moje navike i ja sam shvatila da ću ovde početi da radim neke stvari drugačije nego kada sam živela sa roditeljima", kaže Bojana Obradović, učenica.
"Kod nas je tradicionalno vojni poziv podrazumevao da se njime bave muškarci. To više nije tako, pa deca koja upisuju našu školu imaju zagarantovan posao, uspešnu karijeru, mogućnost napredovanja u službi i kvalitetno obrazovanje. Odgovorno tvrdim da u našoj školi predrasuda nema kada je u pitanju školovanje devojaka", kaže kapetan fregate Srđan Miljković, načelnik Srednje stručne vojne škole "1300 kaplara".
Osim smeštaja, u vojnoj školi đaci imaju i učionice za teorijsku nastavu, streljanu i sportski centar. Na terenima širom Srbije uče da pucaju iz vatrenog oružja, da skijaju, plivaju, upravljaju vozilima B i C kategorije.
Mogu da upišu smerove: vazduhoplovno naoružanje, protivvazduhoplovna odbrana, radio-radarski sistemi, telekomunikacije i informatika, elektronska oprema i instrumenti. Devojke se podjednako odlučuju za sve smerove, kažu u školi. Svi đaci imaju isti cilj.
Najteže im je bilo kada su se odvojile od porodice. Ipak, sve je postalo lakše kada su upoznale drugare u klasi.
"Ne pravimo neku razliku između muškog i ženskog, ali uvek imamo na umu da treba da budemo džentlmeni i da se ophodimo malo drugačije prema njima", kaže Aleksandar Bojić.
Na konkursu, rangiranju i kasnije tokom školovanja ne pravi se razlika u gradivu i praktičnoj obuci između devojaka i dečaka. Kriterijumi su isti.
"Isto znanje stiču i iste dužnosti obavljaju. Ponekad se desi da devojčice više javljaju i diskutuju o lektiri, ali ima tu i dečaka", kaže Marija Milenović, profesorka srpskog jezika iz Srednje stručne vojne škole.
"Na Akademiju upada mali broj učenika, samo najbolji, a ja ću se truditi da budem najbolja ali i ako je ne upišem ostaću u vojsci", rekla je Kristina Portić.
"Posle ovoga mi je cilj Vojna akademija, da ostanem pri ovom poslu, da budem vojnik u Vojski Srbije", kaže Bojana Obradović.
Osim Srednje stručne vojne škole, devojke mogu da upišu i Vojnu akademiju, Vojnu gimnaziju ili Vojno medicinsku akademiju. U svim ustanovama od 2014. sve je više kandidatkinja.
Imaju iste uslove rada, obrazovanja i mogućnosti da napreduju, a upis u vojen škole traje do 31. marta.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.