Vuk ima Daunov sindrom i radi svoj posao iz snova: UNA ga je posetila na radnom mestu

Bio je đak generacije i sa desetkama završio fakutet, da bi ostvario san i postao terapeut.

Autor: Lena Sladojević
13.10.2024. 20:40
  • Podeli:

Vuk Trajković je prvi zaposleni sa Daunovim sindromom u zdravstvenom sistemu Srbije. Bio je đak generacije i sa desetkama završio fakutet, da bi ostvario san i postao terapeut. Ispratili smo kada je Trajković potpisao ugovor o zaposlenju, a sada smo ga i posetili na radnom mestu na Institutu za reumatologiju. 

Ugovor o zaposlenju je potpisao u martu, a sada brine o pacijentima rame uz rame sa drugim kolegama. Na pitanje da li se ovako nečemu nadao u životu, on kaže:

"Nadao sam se jer sam ja dete sa posebnim potrebama iliti dete sa Daunovim sindromom želim svima da se zahvalim, svim ljudima, svima koji su uz mene".

Koliko je Trajković predan poslu, najbolje svedoče pacijenti i njegove kolege na institutu.

"Ma ja sam ti ovde stari pacijent, on je duša od čoveka, duša. I odgovoran, i radi, i trčkara okolo da zapiše to sve", kazala nam je pacijentkinja Janoka Sarić.

"Lepo se uklopio sa kolektivom, fino komunicira sa pacijentima, pacijenti se rado odazivaju da im Vuk pokaže šta treba od terapija", dodala je viši radni terapeut Instituta za reumatologiju Jasna Drndarević.

Mišljenje pacijenata deli i v.d. direktor Instituta za reumatologiju. On se nada da će ovaj dobar primer inkluzije da zaživi i u drugim ustanovama.

"U suštini čovek treba da bude hrabar da krene u tako nešto, to je zaista nešto novo i mi smo sigurno u početku imali određene ograde razmišljajući da li  će Vuk da uspeti ili neće, ali ono što je veoma važno to moram da istaknem jeste da je Vuk pre svega dobar čovek, da voli svoj posao, da je izuzetno uporan i da je zahvaljujući tim karakteristikama sigurno uspeo da dogura do fizioterapeuta", kazao je v.d. direktora Instituta za reumatologiju prof. dr Predrag Ostojić.

Kako Vuk kaže, na poslu mu je najlepša radna terapija, fizikalna terapija i vežbe, a na još nekim stvarima treba da poradi, a to su lasero terapija i ekstenzija.

Ništa mu nije teško, kako kaže, i savetuje sve da mukotrpno rade, jer se trud uvek isplati, posebno onima sa smetnjama u razvoju.

"Da budu svoji, da rade svoj posao, da se kolege malo posvete njima, da oni stiču svoja iskustva, da ih slušaju, da uče svoj posao kako treba i da samo tako nastave", istakao je Vuk Trajković za UNU.

Uprkos tome što je život Vuku nametnuo određena ograničenja, dao mu je i mogućnost da radi posao koji voli. A tu mogućnost retko ko ima. Vuk nije ostvario samo svoj san, nego i snove svoje porodice, ali i dao nadu da postoji druga šansa u životu svih sa Daunovim sindromom. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()